25 °C

Altın sadık yatırımcısını korkutuyor

Nazlı Gökçe MİS / TROY KIYMETLİ MADEN TİCARETİ AŞ

Altın sadık yatırımcısını korkutuyor

Geçtiğimiz haftaya satış baskısıyla başlayan altın, Çin'deki yüklü satışın akabinde ABD'den açıklanan pozitif ekonomik verilerin altında ezildi. Kıymetliler içinde yüzde 3.1 ile en fazla kaybı yaşayan altın 1098.86 dolar/ons fiyat seviyesinde dengelenerek sadık yatırımcısını korkutmaya devam ediyor.

Altın haftalık seansa 1133.70 dolar/ons seviyesinden başladı. Asya'da oldukça sert bir darbe alarak 1070 dolar/ons'a kadar yuvarlanan altın, Çin'in 5 tonluk satışının kurbanı olarak alım için fırsat kollayan yatırımcılarını sevindirdi. Bu harekete cevap gecikmezken, altın 1110 dolar/ons dolayına kadar toparlandı. Çin Halk Bankası, haftasonu yaptığı açıklamada 53 million ons (1703 TN) altın rezervi olduğunu belirtti. Ancak piyasa oyuncuları bu rakamın çok daha üzerinde bir stok olduğunu tahmin etmişti. En büyük altın alıcılarından biri olan Çin'den gelen bu rakamlar hayal kırıklığı yarattı. Bazıları bu haberin altının kaybındaki temel faktör olduğunu ileri sürdü ancak altın zaten önceki cuma gününden itibaren ayı piyasasının baskısı altına girmişti. Perşembe günü toparlanmayı deneyen altın 1105 dolar/ons seviyesinden aşağı yuvarlandı. ABD'nin haftalık işsizlik başvurularının Kasım 1973 yılından bu yanaki en düşük seviyesinde açıklanması, altın negatif fiyatlandı. Ons'ta 30 dolar birden kaybeden altın cuma sabahında 1073.40 dolar/ons'a kadar yuvarlandı. Neyse ki son gün ABD'den açıklanan yeni konut satışlarında yüzde 7'ye varan düşüş kaydedilmesi altının daha fazla kan kaybetmesini önledi.

Altının, son zamanlardaki dramatik düşüşü, Çin'in 6 yıldan sonra ilk defa rezervlerini açıklamasıyla başladı. Hem fiziki alımlardan yoksun olan altın, hem de ABD'nin iyi açıklanan ekonomik verilerinin altında eziliyor. Yaklaşan eylül ayıyla birlikte Fed'in 8 yıl aradan sonra bu kez gerçekten faiz oranlarını artıracak olması da, önümüzdeki günlerin altın için pek parlak olmadığının habercisi. Faizlerin yükseldiği zamanlarda, altının getirisi pek olmazken bir de elde tutma maliyetinin eklenmesi yatırımcıları sarı madenden soğutabilir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap