31 °C

Altını Yunanistan da yükseltemedi!

Altını Yunanistan da yükseltemedi!

Beste Naz Süllü - İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı

Ons altın Yunanistan’ın referandum kararı güvenli liman talebi yaratmasıyla haftaya pozitif başlasa da gelen alım tepkisinin yeterli olmadığını ve 1170 seviyesini aşmakta başarısız olduğunu görüyoruz. 

Hayır kararının verilmesi bölgeden çıkma anlamına gelmiyor. Grexit ihtimali ile birlikte Yunanistan’a ait borçların yapılandırma ihtimalini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Müzakerelerin devam edip etmeyeceği, ederse de hangi yönde gelişmeler olacağı bu konuda daha net fikirler verecek. Altına talep Yunanistan’ın eurodan çıkma olasılığının ağırlık kazanması durumunda gelebilir. Fakat uzun soluklu ve ons altını yükseliş trendine sokabilecek ağırlıkta bir durum olduğunu düşünmüyoruz.

Geçtiğimiz hafta ABD’de yapılan işlemlere baktığımızda alım yönünde açılan net pozisyonların azaltıldığını ve satış yönlü yeni pozisyonların açıldığını görüyoruz. Geçtiğimiz hafta bir miktar zayıf olarak algılanan tarım dışı ve işsizlik verilerine rağmen ons altında yaşanan talep yetersizliği; her yükselişte altın için satış zemini hazırlıyor.

Teknik olarak ele aldığımızda bu sabah açılışta 1173 seviyelerine doğru hareketlenme yaşansa da 1170 seviyesini kırıp bir üst direnç olan 1177 seviyesine ulaşamadı. Ons altında günden düne azalan tepeler birden fazla düşüş trendinin oluşmasına sebep oluyor. Bu nedenle trend dönüşleri ve direnç seviyeleri yakından takip edilmeli ve altında satım yönlü stratejilerin devamı izlenmelidir.

Dirençler: 1170/ 1177/ 1187
Destekler:1162.5/ 1155/ 1151

http://analiz.integralmenkul.com.tr/image_resize.php?resim=http://analiz.integralmenkul.com.tr/uploads/analizler/XAUUSD_20150706161834.png

bbb-003.jpg

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap