16 °C

Ankara'da 10 bin 383 gıda işletmesi denetlendi

Mevzuata aykırı hareket eden 121 işletmeye 581 bin 840 lira idari para cezası uygulandı, tonlarca ürün imha edildi

Ankara'da 10 bin 383 gıda işletmesi denetlendi

ANKARA - Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce 1 Ocak-31 Mart 2014 döneminde, yapılan 10 bin 383 denetimde mevzuata aykırı hareket eden 121 işletmeye toplam 581 bin 840 lira idari para cezası uygulandı, tonlarca ürün imha edildiği bildirildi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Ankaralıların sağlıklı ve güvenilir gıda tüketmesini sağlamak amacıyla denetimlerin aralıksız sürdürüldüğü ifade edilerek, 1 Ocak-31 Mart 2014 döneminde, Ankara genelinde il ve ilçe müdürlüklerine bağlı denetim elemanlarınca toplam 10 bin 383 denetim gerçekleştirildiği, mevzuata aykırı hareket eden 121 işletmeye toplam 581 bin 840 lira idari para cezası uygulandığı, tonlarca ürünün ise imha edildiği belirtildi.

Denetimlerde alınan 713 numuneden 62'sinin olumsuz sonuçlandığına dikkat çekilen açıklamada, rutin denetimlerin yanı sıra vatandaşlardan 174 Alo Gıda Hattı'na gelen 909 şikayet sonucunda yaptıkları denetimlerde 37 firmaya 138 bin 852 lira idari para cezası uyguladığı kaydedildi.

"Amacımız insan sağlığını korumak"

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Ankara'da 3 bin 109 üretim yeri, 14 bin 722 satış yeri ve 8 bin 984 toplu tüketim yerinin faaliyet gösterdiğini bildirerek, ilk üç aylık dönemde bu işletmelerin üçte birinden fazlasının denetlendiğini ifade etti.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak Ankaralıların sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmalarını sağlamanın en başta gelen görevlerinden biri olduğuna işaret eden Temel, il ve ilçe müdürlükleri olarak bu bilinç içinde hareket ettiklerini vurguladı.

Beş milyon nüfusun yaşadığı Ankara'da gerek rutin denetimler gerekse vatandaşlardan "Alo 174" Gıda Hattı'na ve kendilerine iletilen şikayetler doğrultusunda denetimleri aralıksız sürdürdüklerini belirten Temel, şunları kaydetti:

"Amacımız kesinlikle işletme sahiplerini ve satıcıları cezalandırmak değil, insan sağlığını korumak amaçlı çıkarılan mevzuatların uygulanmasını temin etmek ve Ankaralıların güvenilir gıdaya ulaşmalarını sağlamaktır. Ankara'daki üretim ve satış yerlerinin gün geçtikçe kurallara ve mevzuata uyumlu hareket ettiklerini memnuniyetle gözlemliyoruz. Son yıllardaki verilere göre denetim sayılarında artış olmasına rağmen mevzuata aykırı hareket eden iş yeri sayısında ve uygulanan ceza miktarlarında azalma meydana geldi."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap