18 °C

Antalya fırtınaya teslim

Turizm cenneti Antalya'da kuvvetli rüzgar ve yağış hayatı olumsuz etkiliyor.

Antalya fırtınaya teslim

ANTALYA -  Antalya'da kuvvetli rüzgar ve yağış, bazı ağaçların sökülmesinin yanı sıra, sahilde dev dalgaların oluşmasına neden oldu.

Antalya'da gece geç saatlerde başlayan ve öğle saatlerine kadar etkisini sürdüren kuvvetli rüzgar ve yağış hayatı olumsuz etkiledi. Rüzgarın etkisiyle bazı ağaçlar ve elektrik direkleri devrildi, sahilde de dalgalar metrelerce yüksekliğe ulaştı.

Öte yandan, Lara sahilinde kuma saplandığı için sahibinin terk ettiği öğrenilen cip, dalgaların etkisiyle denize sürüklendi. Daha sonra tekrar karaya vuran cipi fark eden vatandaşlar polise haber verdi. Polis ekiplerinin çağırdığı vinç yardımıyla karaya çekilen cipin, bir pilota ait olduğu belirlendi. Araç sahibinin kuma saplanan aracını çıkaramadığı için sahilde bıraktığı, daha sonra gelen dalgalarla cipin denize sürüklendiği ve tekrar karaya vurduğu öğrenildi.

Aracı fark ederek polise haber veren vatandaşlardan Okan Karaman, sahilde gezerken denizde cipi fark ettiklerini ve yaklaşık 25 metre açıkta olduğunu ifade ederek, daha sonra cipin dalgaların etkisiyle kıyıya geldiğini söyledi. Karaman, cipi denizde görünce çok şaşırdıklarını belirterek, ''Hemen içine baktık kimse var mı diye ama yoktu. Kapıları kilitli, el freni çekilmiş, aynaları kapatılmış. Sanırım park halindeyken denize sürüklenmiş'' dedi.

Meteoroloji uyardı

Bugün Antalya çevrelerinde kuvvetli gökgürültülü sağanak yağış; Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli yağmur; Tunceli ve Bingöl'ün yüksek kesimlerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, akşam saatlerinde denizde fırtına beklendiğini belirterek, tekne sahipleri ve vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. 

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan ''meteorolojik uyarı''ya göre, gece saatlerinden itibaren Güney Ege kıyılarında (İzmir, Aydın, Muğla); sabah ve öğle saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli gökgürültülü sağanak yağış bekleniyor. Akşam saatlerinde Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli yağmur; Tunceli ve Bingöl'ün yüksek kesimlerinde ise kuvvetli karla karışık yağmur ve kar yağışı öngörülüyor.

Meteoroloji yetkilileri, vatandaşları, ani sel, su baskını, sel ve yıldırım olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Öte yandan, gece saatlerinden itibaren Güney Ege ve Batı Akdeniz'de, bugün ise Akdeniz bölgesi geneli ile Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı beklendiği de bildirildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap