10 °C

Antalya'daki falezlerde göçük tehlikesi

Çok sayıda bina ve otelin bulunduğu Konserve koyundaki falezler göçük tehlikesi altında bulunuyor.

Antalya'daki falezlerde göçük tehlikesi

ANTALYA - Antalya'nın simgesi haline gelen doğa harikası falezlerde göçük tehlikesi yaşanıyor.

Muratpaşa Belediyesi, çok sayıda bina ve otelin bulunduğu Konserve koyundaki falezlerin göçük tehlikesi altında olduğunu belirterek, bölgedeki binaların acilen boşaltılması için Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na başvurdu.

Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Deniz Fırat Budak imzasıyla Antalya Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne gönderilen 25 Ekim tarihli yazıda, Şirinyalı Mahallesi Konserve Koyu mevkisinde oturan Ahmet Timur'un şikayeti üzerine oturduğu binada ve bölgede inceleme yapıldığı belirtildi.

İnceleme sonucunda 3,5x3,5x3 metre ebatlarında, gevşek ve nemli zeminden oluşan, binanın dibinden başlayıp güneye doğru 3,5 metre ilerleyen 3 metre derinliğinde bir boşluk tespit edildiği bildirilen yazıda, Konserve Koyu'ndaki binaların risk altında olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Binadaki daireler gezilmiş, duvarlarda ve döşemelerde çatlaklar görülmüştür. Dışarıdan bakıldığında binanın deniz yönüne doğru eğik olduğu gözlenmiştir. Boşluğun, herhangi bir olumsuzluk durumunda (su aşırı yağışlar, doğal afet) genişleme ihtimali mevcuttur. Boşluğun binanın tam dibinde olması ve binanın temelinin de boşlukta kalması sebebiyle mevcut binada ikamet eden vatandaşların can ve mal güvenlikleri tehlike altındadır. Bahse konu yerde yaşayanların can ve mal güvenliği için binanın acilen boşaltılma kararının alınması gerekmektedir. Ayrıca mevcut tehlike sadece bahse konu binada olmayıp, zemindeki sorunlardan dolayı konserve koyundaki binaları da kapsamaktadır. Acilen bahse konu bina ile ilgili tedbirlerin alınması ve Konserve koyunda sorunların çözüme kavuşturulması için çalışmaların yapılması hususunda gereğini arz ederim."

Gerekli önelmelerin alınması isteniyor

Belediye Başkan Vekili Mustafa Karaman imzası ile Valilik makamına yazılan başka bir yazıda ise 8 Şubat 2010'da Konserve Koyu'ndaki kıyı falez bandında yaklaşık 25-30 metrekarelik kütlenin denize kaydığı bildirilirken, "Konunun önemi ve aciliyeti dikkate alındığında, sorunların çözümüne yönelik çalışmaların ve alınacak kararların sadece Muratpaşa Belediyesi'nin sorumluluğunda olmadığı anlaşılmıştır" denildi.

Bölgede inceleme yapmak üzere bir komisyon oluşturulduğunu ve komisyon çalışması doğrultusunda bazı geçici önlemlerin alındığını belirten Karaman, yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Konserve koyu sorunlarının çözümü için her ne kadar detaylı çalışmaya ihtiyaç duyulsa da bölge halkının can ve mal güvenliği için konu hakkında acil kararlar alınmalı. Bölgenin herhangi bir afet sonucu (deprem, yağışlar, kaymalar v.s) zarar görmesi ihtimaline karşın (bölgede aşırı yağmurlar çok tehlikeli olmakta ve bölge her an felaketle karşı karşıya kalmaktadır) kış mevsiminin de geldiği düşünülerek konu bir an önce kurumunuz tarafından açıklığa kavuşturulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır."

Muratpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Deniz Fırat Budak, bölgede tehlike arz eden, aralarında otellerin de yer aldığı 8-9 binanın olduğunu bildirdi. Budak, "Yolun altında kocaman çukur oluşmuş. Çukur gözüküyor. Altta bir mağara var nereye gittiği belli değil. Yetki, Antalya Büyükşehir Belediyesine ait" dedi. Budak, 8-9 binanın acilen boşaltılması gerektiğini söyledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.