4 °C

Arınç: Gerekirse tezkere çıkarırız

Arınç: Gerekirse tezkere çıkarırız

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Suriye'ye düzenlenecek olası bir askeri müdahale için tezkere çıkarabileceklerini ve Türkiye'nin operasyonda uluslararası koalisyon içinde yer alabileceğini söyledi.

Dün gece Habertürk TV'de konuşan Arınç, Suriye'ye karşı oluşturulabilecek koalisyonun 3-4 ülke olamayacağını belirterek, "20-25 ülkeli bir koalisyon olur. Bunun içerisinde Türkiye yine hem bir görev olarak hem de insani amaçlarla bu katliamın sona ermesi için bir müdahale içerisinde olur" dedi.

Bunun için TBMM'nin bir karar vermesi gerektiğini kaydeden Arınç, şöyle devam etti: "Daha önce geçirilen tezkerelerde zaten bazı haklarımızı kullandık veya kullanmak üzereyiz. Bunun için de yeni bir tezkere gerekirse, gerekirse diyorum, elimizdeki mevcut imkanlara bakarız. Meclis'e geliriz... Gücümüz yeterse biz çıkarırız ve böyle bir koalisyon içerisinde yer alırız."

"Elimizde bir tezkere var Suriye ile ilgili. Onun süresi zannediyorum dolmadı henüz. Onun içerisindeki yetkilerin kapsamında kalan bir husussa böyle bir şeye gerek duymayabiliriz."

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Milliyet Gazetesi'nde dün yer alan açıklamasında, BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye hakkında bir karar çıkmaz ve uluslararası bir koalisyon oluşursa, Türkiye'nin bu koalisyona katılacağını bildirmişti.

Suriye'de geçen hafta düzenlenen kimyasal saldırıda yüzlerce insan hayatını kaybetmesi üzerine ABD Başkanı Barack Obama üstünde Suriye'ye müdahale edilmesine yönelik baskı artmıştı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de saldırıyı "ahlaki bir çirkinlik" olarak niteledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.