Arınç'tan soykırım açıklaması

Bakanlar Kurulu sonrası 1915 olayları hakkında değerlendirmelerde bulunan Hükümet Sözcüsü Arınç, "Biz hiçbir zaman ihanet etmedik. Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık. Dünyada soykırım yapanlar da bellidir" dedi

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında üçüncü kez toplandı.
 
Toplantı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, saat 11.30'da başladı.
 
Toplantı devam ederken, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.
 
Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında üçüncü kez toplandı.
 
Toplantı Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, saat 11.30'da başladı.

Toplantı devam ederken, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

'Seçim güvenliği birinci gündemimiz'

"Seçimin güvenliğinin ne şekilde sağlanabileceği, olası istihbaratlara karşı vatandaşların güvenle nasıl oy verebilecekleri konusu birinci gündemimizdedir. Bu, hükümetimizin üzerine düşen büyük bir görevdir." diyen Arınç, 1915 olayları hakkında değerlendirmede bulundu.

'Dünyada soykırım yapanlar da bellidir'

Arınç, HDP'yi eleştirerek "Geçtiğimiz her 24 Nisan'da biz nasıl Çanakkale Savaşlarını büyük bir zafer olarak kutluyor ve o savaşların insanlığa kazandırdığı değerlerden bahsediyorsak Ermeni Diasporası da her yıl 24 Nisan'ı kendileri için bir soykırım olarak düşünüyorlar ve bu konuda çaba sarf ediyorlar. Biz tarihimizde böyle bir kara sayfanın olmadığına inanıyoruz. Biz hiçbir zaman ihanet etmedik. Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık. Dünyada soykırım yapanlar da bellidir. Kayıtlar altına alınmıştır. BM'nin soykırım tarifi içerisine Türkiye'de 1915'te yaşanan olaylar girmez. Biz kendimizden eminiz. Bütün dünyaya bu tezlerimizi inanarak haykırıyoruz. Bunun arkasında duruyoruz. AP ve onun öncesinde başka kurumlar farklı açıklamalar yaptıklarında HDP hariç Türkiye'deki siyasi partiler aynı konuda milli bir mesele olduğu için ittifak ettiler. Ak Parti, MHP ve CHP gereken cevapların verilmesi konusunda müşterek bir bildiriye de imza attılar. HDP'nin farklı görüşleri var. Onu da halkımız takdir edecektir. Kaldı ki soykırım konusunda Meclis'e kanın teklifi ver cüretinde bulunmuş bir partiye soykırıma sahip çıkmak ne kadar yakışıyor, onu halkımız takdir edecektir" diye konuştu.
 

Etiketler