10 °C

Arslan: Millet, işgal girişimini püskürttü

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Arslan, 15 Temmuz'un bir işgal girişimi olduğunu belirterek, "Milletimiz, bu işgal girişimini püskürttü. Türkiye şanlı bir direnişle hainlerin tuzaklarını bozdu" dedi.

Arslan: Millet, işgal girişimini püskürttü

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümü dolayısıyla sendika üyeleriyle birlikte, 15 Temmuz'da şehit düşenlerin Karşıyaka Mezarlığı'ndaki kabirlerini ziyaret ederek kabirlerine karanfil bıraktı.

Arslan 15 Temmuz'u "Türkiye tarihinin en karanlık gecesi" olarak değerlendirerek, "Bu hain girişim aynı zamanda bir işgal girişimiydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, kanaat önderleriyle topyekun bir araya gelen milletimiz, bu işgal girişimini püskürttü. Türkiye şanlı bir direnişle hainlerin tuzaklarını bozdu" dedi.

Ayrıca darbe girişiminin ilk anlarından itibaren Hak-İş'in üyeleriyle meydanlarda olduğunu, darbeye karşı tepki gösteren basın açıklamaları yaparak cuntaya karşı net bir tavır sergilediklerini belirtti.

4 Hak-İş üyeside şehit olmuştu

Darbeye karşı mücadelede verirken şehit düşenler arasında 4 Hak-İş üyesinin de bulunduğunu hatırlatan Arslan, 15 Temmuz kahramanlarının şehadetleriyle Türkiye'nin geleceğini bir kez daha teminat altına aldıklarının altını çizerek, onların bu fedakarlığını anlatmanın mümkün olamayacağını kaydetti.

Darbenin püskürtülmesinin birinci yılı nedeniyle Türkiye genelinde düzenlenen etkinliklere halkın yoğun ilgi gösterdiğini belirten Arslan, darbelere karşı milletin bir bütün olarak ayakta olmasının büyük bir kararlılığın göstergesi olduğunu kaydetti.

Darbe girişimine ilişkin devam eden soruşturmalara da değinen Arslan, davaların hukuk çerçevesinde bir an önce sonuçlanmasını beklediklerini ifade ederek, "Bu haniler, şehitlerimizle milletimizle alay eden bir üslup ve tavır içerisindeler. Dolaysıyla bu durum, milletimizi rahatsız ediyor. Bunların en ağır şekilde cezalandırılmasını bekliyoruz. Hak-İş olarak davalara katılma talebinde bulunduk, bu yargılamaların takipçisi olacağız" diye konuştu.

15 Temmuz'u asla unutmayacak ve unutturmayacaklarını dile getiren Arslan, Hak-İş olarak bu uğurda gereken gayreti göstereceklerini de sözlerine ekledi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.