19 °C

Asıl tehdit altında olan biziz

"Kötü şeyler olacak" sözlerinin bir tehdit olmadığını savunan Aysel Tuğluk, "Neyimle tehdit edeceğim? Asıl tehdit altında olan biziz" açıklamasını yaptı.

Asıl tehdit altında olan biziz

VAN - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, "Kötü şeyler olacak" ifadesiyle ilgili olarak "İsterdim ki bu açıklamalarım doğru anlaşılsın, doğru tartışılsın ama maalesef bu açıdan üzüntü duyuyorum" dedi.

Bölgede akan kanın durması, halkın varlığının ve statüsünün tanınması gerektiğini savunan Tuğluk, bu konuda atılacak demokratik adımlarla ülkede huzurlu ve güvenli bir ortam yaratılabileceğini ifade etti.

Tuğluk, "Açıklamalarım üzerinden doğru bir tartışma yürütülmedi ve son derece uygunsuz yaklaşımlar, tepkiler gelişti. Düşüncelerimi kimse paylaşmak ya da benimsemek zorunda değil. Galiba Sayın Arınç, 'akıllarını başlarına toplasınlar' gibi bir ifade kullandı. Bizim aklımız başımızda. Siz yeni bir akıl edinin. Sizin yeni bir akla ihtiyacınız var. Ben sadece bu gidişatın iyi olmadığını, barışa, çözüme hizmet etmediğini ve barış konusundaki fırsatı da kaçırmak üzere olduğumuzu ifade etmek, yani bir duyarlılık yaratmak istedim" diye konuştu.

Bir gazetecinin, açıklamalarının "tehdit içerikli olarak basında yer aldığını" hatırlatması üzerine Tuğluk, şu yanıtı verdi:

"Ben bir siyasetçiyim. Hem bulunduğum partinin siyaset kültürü hem de bir kadın olarak bizim kültürümüzde böyle tehdit etme şekli yoktur. Neyimle tehdit edeceğim? Ben öngörülerimi, yaptığım tespitleri açıklıyorum. Yani şu olup bitenler toplumu nereye götürür düşüncesinden hareketle bu sonuca varıyorum. Yoksa bir tehdit durumu söz konusu değil. Asıl tehdit altında olan biziz" yanıtını verdi.