12 °C

Atamalar hafta sonuna kadar yapılır

İMKB Başkanı Erkan, yeni yönetimin hafta sonuna kadar atanacağını söyledi.

Atamalar hafta sonuna kadar yapılır

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, bu hafta sonuna kadar Borsada yeni yönetimin atamasının yapılacağını belirterek, yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 31 Aralık'a kadar kamu tarafından başkan dahil olmak üzere 4 kişinin atanacağını bildirdi.

Erkan, bir televizyon programında yaptığı açıklamada, yeni KHK ile 31 Aralık'a kadar kamu tarafından başkan dahil olmak üzere 4 kişinin atanacağını, atanacak kişi ve başkanın yeni belirlenmiş bazı kısıtlamaları, nerelerde görev yapmamaları ya da ticaretle uğraşmamaları gerektiği konusunda çeşitli kısıtlamalar bulunduğunu, çoğunun öncekine benzer olduğunu, ancak yeni getirilmiş bazı ekstra kısıtlamaların da olacağını söyledi.

Bundan sonra KHK ile belirlenmiş bir atama şekli ve özlük hakları olacağını belirten Erkan, atamaların ne aşamada olduğuna ilişkin bir soruyu, "Şu ana kadar bana ulaşmış olan herhangi bir bilgi yok. Ama sayın bakanımızın birkaç gün önce yapmış olduğu bir açıklamada mutlaka hafta sonuna kadar bunun belirleneceği hususunda bir açıklamaları oldu. Zaten olması gereken de o. Herhangi bir boşluğun oluşmaması gerekiyor" şeklinde yanıtladı.

Erkan, "31 Aralık'a kadar atanmazsa ne olur, işler aksar mı?" sorusu üzerine, "Aksar tabii ki... Çünkü Yönetim Kurulu aslında bizde bir icra kurulu gibi çalışıyor. Haftada bir toplanması lazım. Yönetim Kurulunun alması gereken kararlar, dolayısıyla sadece başkanlık yetkisinde olan işlemler değil, birçoğu da yönetim Kurulu yetkisinde olan konular..." diye konuştu.

Görevini vekaleten devam ettirme yetkisine sahip olmadığını bildiren Erkan, şunları kaydetti:

"Böyle bir durum yok. Orada da boşluk diyemeyeceğim kadar açık. Yani 31 Aralık'ta görevimiz bitiyor. Dolayısıyla vekaletle yürütme gibi bir şey yok. Ancak KHK ile bir atama şeklinde yapılabilir. O açıdan bu hafta sonuna kadar zannediyorum yapılacaktır. Boşluk, İMKB'de bir belirsizlik, karar almalarda sorun yaratır. Hükümetimiz zaten bunun bilincindedir. O açıdan ben bir boşluk olacağını zannetmiyorum."

Erkan, yeniden başkan olup isteyip istemediğinin sorulması üzerine, bunun hükümetin alacağı bir karar ve onların takdirine bağlı olduğunu belirterek, "Böyle bir takdir olursa ve onların görüşü doğrultusunda planlar yürürlüğe konulursa bu konuda yararlı olmayı isterim" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.