4 °C

Avrupa'nın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisiyiz

Türkiye, yüzde 5'in üzerinde büyüme ile Belarus'un ardından ikinci sırada yer alacak.

Avrupa'nın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisiyiz

ANKARA - Türkiye, Avrupa'da 2010-2011 döneminde yüzde 5'in üzerinde büyüyecek 3 ülkeden biri olacak ve Belarus'un ardından ikinci sırada yer alacak. Avrupa'da ortalama yüzde 5'in üzerinde büyüyecek bir diğer ülke de Kosova olacak.

Asya'da Çin, Hindistan, Endonezya, Afrika'da ise Mısır, Etiyopya yüzde 5'in üzerinde büyüyecek. Dünya devleri ABD, Kanada, Rusya ve Japonya ise yüzde 2 ile 5 arasında büyüyecek.

Söz konusu dönemde, ekonomisi gerileyecek ülkeler de Yunanistan, Venezüella ve Romanya olacak.

AA muhabirinin IMF verilerinden yaptığı hesaplamalara göre, 2010-2011 döneminde Avrupa'da en fazla büyümeyi gerçekleştirecek ülke yıllık ortalama yüzde 6,92 ile Belarus olacak. Türkiye, Belarus'un ardından yıllık ortalama yüzde 5,84 ile ikinci ve Kosova da yüzde 5,39 ile üçüncü sırada yer alacak.

Bu arada Türkiye ekonomisi OECD'nin son raporuna göre, bu yıl yüzde 8,2, gelecek yıl yüzde 5,3 ve 2012 yılında ise yüzde 5,4 büyüyecek.

IMF'ye göre, Belarus bu yıl yüzde 7,2, gelecek yıl yüzde 6,2, Türkiye bu yıl yüzde 7,8, 2011 yılında yüzde 3,6, Kosova ise bu yıl yüzde 4,6, gelecek yıl da yüzde 5,9 büyüyecek.

Asya ekonomisi

Asya'da, Çin, Hindistan, Endonezya, Suriye, Irak, Yemen, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Afganistan, Moğolistan, Güney Kore, Bangladeş, Myanmar, Tayland, Laos, Vietnam, Kamboçya, Malezya, Filipinler, Tayvan yüzde 5'in üzerinde büyüyecek.

Afrika'da ise Mısır, Libya, Sudan, Etiyopya, Mali, Gana, Nijerya, Liberya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Uganda, Angola, Tanzanya, Mozambik, Botswana, Zimbabve ve Zambiya, Latin Amerika'da Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Peru, Şili, Arjantin, Paraguay, Uruguay, Okyanusya da ise Papua Yeni Gine bulunuyor.

Yüzde 2 ile 5 arasında kalan ülkeler

Yüzde 2 ile 5 arasında büyüyecek ülkeler arasında da ABD, Kanada, Rusya, Japonya, Meksika, Almanya, İsveç, Finlandiya, Polonya, Meksika, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Cezayir, Fas yer alıyor.

Dünyanın büyük ekonomileri arasında bulunan İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda, İsviçre, İspanya, İrlanda, İzlanda ise yüzde 0 ile 2 arasında büyüyecek.

Söz konusu dönemde ekonomisi gerileyecek ülkeler de Yunanistan, Venezüella ve Romanya olacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.