17 °C

AYM, TİB düzenlemesini iptal etti

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin başvurusu üzerine, torba yasada yer alan TİB ile ilgili düzenlemeleri Anayasa'ya aykırı gördü ve iptal etti

AYM, TİB düzenlemesini iptal etti

ANKARA - Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin başvurusu üzerine torba yasadaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) 'Millî güvenlik', 'kamu düzeninin korunması' ve 'suç işlenmesinin önlenmesi' gibi nedenlerle ve gecikmesinde sakıncalı bulunan hallerde bir internet sitesini 4 saat içinde kapatma yetkisini Anayasaya aykırı gördü ve iptal etti.

TİB düzenlemesi iptal edildi

Mahkemenin iptaliyle TİB başkanının talimatıyla 4 saatte site kapatma ve internet trafik bilgilerini toplama yetkisi yargı kararıyla kaldırılmış oldu. TİB, artık, internete müdahale edemeyecek. Site kapatma ancak yargı kararıyla mümkün olabilecek. Anayasa Mahkemesi, TİB ile ilgili düzenleme ile mahkeme kararlarının yerine getirilmesine ilişkin maddelerin yürütmesini de durdurdu.

Kollukla ilgili düzenleme iptal

Anayasa Mahkemesi, torba yasadaki "kolluk teşkilatı kadrolarına yapılan görevden alma işlemleri hakkında verilen mahkeme kararlarının 2 yıl içinde yerine getirileceği, bu işlemlerle ilgili mahkeme kararlarının yerine getirilmemesinin ceza soruşturmasına konu edilemeyeceğini" düzenleyen hükmü iptal etti ve yürürlüğünü durdurdu

Özelleştirme yasasına da iptal

Hükümet’in özelleştirme kararını müteakip devir teslim üzerinden 5 yıl geçtikten sonra daha önce iptal verilmiş olan mahkeme kararları uygulanmayacağı şeklindeki, idari yargı kararlarına uyulmamasına yasal güvence de anayasaya aykırı bulunarak iptal edildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap