28 °C

Ayvacık'ta depremzedeler için kalıcı konut yapımına başlandı

Çanakkale'de 6 Şubat'ta meydana gelen depremde evleri hasar gören vatandaşlar için kalıcı konutların yapımına başlandı.

Ayvacık'ta depremzedeler için kalıcı konut yapımına başlandı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde 6 Şubat'ta meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremde evleri hasar gören vatandaşlar için kalıcı konutların yapımına başlandı. Bu kapsamda 6 ay içinde 205 konutun inşa edilmesi hedefleniyor.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Ayvacık'taki 31 köy ve 10 mahallede, Ezine ilçesinde de 4 köyde bin 40'ı ağır 2 bin 680 yapının zarar gördüğünün belirlendiğini söyledi.

Depremin ilk günü itibarıyla tuvaleti, banyosu ve mutfağı bulunan bin 71 konteyner konut kurularak 3 bin 450 kişinin barınma ihtiyacının giderildiğini anlatan Turan, ayrıca 37 konteyner dersliğin kurulumunun tamamlandığını, 758 öğrencinin eğitimlerine kısa aradan sonra devam ettiğini belirtti.

İlk günden itibaren vatandaşların geçici çadırdan çıkıp konteyner evlere taşındığına işaret eden Turan, şunları kaydetti:

"Bürokratik engellerle maalesef istediğimiz tarihte temel atarak kalıcı evlerin yapılmasını sağlayamamıştık. Yapılan ihalenin fiili olarak hayata geçmesi sağlandı. Bölgede yeni evlerin yapımı için ilk kazmalar toprağa vuruldu. 6 ayı geçmeyecek bir süre içinde bölgede 205 konutumuzun bitmesini sağlayacağız."

Deprem bölgesinde köy hayatına uygun konutlar yapılacağını bildiren Turan, başvuruları alınan hak sahiplerinin yararlanacağı konutların Toplu Konut İdaresi marifetiyle inşa edileceğini dile getirdi.

Turan, "Şu an bu, 3 köyü ilgilendiren bir mesele. Bunun devamı gelecek. Biz orada çok daha fazla evin yapılmasını, diğer köylerimizin de bu işe katılmasını öngörüyoruz." diye konuştu.

Bülent Turan, kalıcı konutların, bölgede yaklaşık 200 dönümlük alana inşa edileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap