9 °C

Bacasız turizmde kabuğumuzu kıracağız

Bacasız turizmde kabuğumuzu kıracağız

 

KAHRAMANMARAŞ'TAN / Ali ESKALEN

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) heyeti, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) davetlisi olarak, Başaran Ulusoy başkanlığında ilimizin turizm potansiyelini yerinde görmek için şehrimize geldiler. Kahramanmaraş'ın tarihi, turistik ve doğal güzelliklerinden oluşan iki gün süreli gezinin ardından, oda meclis salonunda da bir değerlendirme toplantısı yapıldı.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un konuşması anlamlıydı: "İsmini, destanlaşmış bir Türkiye'nin kuruluşunda ifade eden Kahramanmaraş'ın mütevazı olduğunu düşünüyorum. Ama mütevazı oluşunuzun yanında 'uğur böcekleriniz' var, uğurunuz da var, ama bunu göstermek istemiyorsunuz. Kıymetinizi ortaya koymak istemiyorsunuz. Yani 'bunlar bizde kalsın kimse görmesin' diyorsunuz." ... Ulusoy konuşmasının devamında ise "Ama madem bizi buraya getirdiniz, güzellikleri dışarıya nakletmeye başlayacağız. Gezdikçe şaşırdım, şaşırdıkça ne yapabileceğimizi arkadaşlarımla yapmış olduğum toplantılarda konuştuk. Artık bu değerleri dışarıya gösterme, sunma görevini üzerimizde hissediyoruz" dedi.

Başaran Ulusoy"un bu konuşması, Kahramanmaraşlılar'ın yıllardır saklı kalmış zenginliklerini artık dışarıya açma vaktinin geldiğinin ve hatta geçtiğinin bir göstergesiydi. Kahramanmaraş'ın adıyla özdeşleşmiş dünyaca ünlü dondurması, TÜRSAB'ın organizasyonuyla 2010 yılında 01-15 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası Dondurma Festivali'nde görücüye çıkacak. Bu festival ile dondurmamızın dünyada hak ettiği yere geleceğini umut etmekteyiz. Dünyanın en ünlü dondurmacılarının bir araya geleceği bu festival, şehrin tanınmasında da çok büyük rol oynayacak.

Kahramanmaraş 'bacasız sanayi' denilen turizmden pay almak için artık kolları sıvadı. Yıllardır kendini tanıtamayan, kendini ifade etmekte zorlanan, yapısını artık aşmaya çalışıyor. Bir diğer ifade ile de 'kabuğunu kırmak' için uğraşıyor. Bunun öncülüğünü yapan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Mehmet Balduk ve çalışma arkadaşlarını kutlamak gerek diye düşünüyorum.

Kahramanmaraş Turizm den hak ettiği payı almak istiyorsa, gerçekleri göz ardı etmeden çalışmalar yapmalı. Nedir bu gerçekler? Kahramanmaraş, Türkiye'nin doğa turizmi yapılabilecek ender illerinden biridir. Fakat bunu bir anda altyapısını hazırlamadan sunmak, daha büyük zararlar verebilir. Onun için bu işin daha ciddi bir şekilde yapılandırılması ve bir plan, program doğrultusunda çalışmalar yapılması lazım. Yapılacaklar sağlam bir zemin üzerine oturtulursa, çalışmalar da amacına ulaşmış olur. Bunun içinse ilimizin tüm kurumlarının birbirleriyle uyum içerisinde çalışması önemlidir. 'Ben' değil de 'biz' dediğimiz zaman, tüm olumsuzlukları yenmiş olur ve hedefimize düşündüğümüzden daha erken bir zamanda ulaşırız.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.