BAE Dışişleri Bakanı'nın tweet'ine Türkiye'den sert tepki

BAE Dışişleri Bakanı'nın Osmanlı Paşası Fahreddin Türkkan'ı 'hırsız' olarak niteleyen tweet'ine Türkiye'den sert tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Zayed'in tweet'ini "utanç verici" olarak niteledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed, Medine Müdafaası kahramanı olarak bilinen Osmanlı Paşası Fahreddin Türkkan'ı 'hırsız' olarak niteleyen bir tweeti paylaştı.

Bin Zayed, Iraklı bir kullanıcının paylaşımını kendi Twitter sayfasında paylaştı.

Söz konusu tweet'te, "1916 yılında Türk Fahri Paşa'nın Medinetü'l Münevvere halkının hakkına girdiğini ve onların mallarını çaldığını, onları kaçırdığını, Şam'dan İstanbul'a "Seferberlik" ilan ederek , Medine'deki el yazması eserleri çaldığını biliyor muydunuz? İşte Erdoğan'ın dedelerinin Müslüman Araplarla ilişkisi buydu" ifadeleri yer alıyor.

Kalın Twitter'dan yanıt verdi: Utanç verici

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu paylaşıma sert tepki gösterdi.

Kalın, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Zayed'in, Türkler ve Arapları tekrar karşı karşıya getirmeyi hedefleyen yalan dolu propagandayı retweet etmesi utanç verici. O zamanlar İngiliz planlarına karşı Medine'yi cesurca savunan Fahrettin Paşa idi. Ne pahasına olursa olsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a saldırmak yeni moda mı?" ifadelerini kullandı.