25 °C

Bahçeli: Biden özür dilemeli

MHP Genel Başkanı Bahçeli, ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın Harvard Üniversitesi'ndeki konferansta söylediği iddia edilen açıklamalarına yönelik, "Türkiye'den ve özellikle de konferansa katılanlardan özür dilemesi lazım" dedi

Bahçeli: Biden özür dilemeli

ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin genel merkezinde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.

Ortadoğu’daki gelişmelere değinen Bahçeli, “TBMM'de milli güvenliğimizin çok yüksek bir tehdit altına alındığı gerekçesiyle bir tezkere çıkartılmıştır. Bu tezkere çok iyi değerlendirilmelidir. Öncelikle ülkemizdeki milli güvenliğimizi tehdit eden unsurlar, hangi terör unsuru olursa olsun, tamamen bertaraf edilmeli, özellikle de sınır kentlerimizde ve Güneydoğu Anadolu'nun bazı il ve ilçelerinde baş göstermiş olan eylemlere de son verilmelidir” dedi.

Tezkere konusunda atılabilecek somut adımların neler olabileceğine ilişkin soru üzerine de Bahçeli, "Tezkere talebinin Meclis'e sunulmuş olmasıyla ortaya konan gerekçeler üzerinden, bugünkü hükümet tam yetki ile görevli ve sorumlu kılınmıştır. Gereği ne ise yapmalıdır" yanıtını verdi.

'Özür dilemeli'

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Harvard Üniversitesi'nde yaptığı konferansta dile getirdiği iddia edilen açıklamalarını da yorumlayan Bahçeli, şöyle konuştu: "ABD Başkan Yardımcısının, ABD'nin çok önemli bir üniversitesinde verdiği konferansta kullandığı ifadeler gerçek dışı ise mutlaka Türkiye'den ve özellikle de Harvard Üniversitesi'nde konferansa katılanlardan özür dilemesi lazım.

Eğer bu böyle değil, yapılmış olan bir görüşmenin kısa süre içerisinde izinsiz kamuoyuyla paylaşılması olayı ile Türkiye karşı karşıya kalıyorsa o zaman da bu görüşmeleri yapan taraflar arasında Türkiye'nin izni kullanılmadan ne konuşulmuşsa kamuoyuna açıklanması sebebiyle Başkan Yardımcısı, Sayın Erdoğan'dan özür dilemelidir."

'Mhp'yle milliyetçilik yarişina giremezler'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun MHP'nin tezkereye “evet” demesi nedeniyle yaptığı eleştirilere de yanıt veren Bahçeli, şöyle konuştu:

"MHP ve CHP, Türk siyasi hayatında önemli yeri olan iki siyasal kurumdur. CHP'nin, Türkiye'ye ilişkin her türlü önerileri kendilerinin tesbiti ve tercihleridir. Dolayısıyla MHP bir siyasal kurumun kendi görüşleri doğrultusunda ortaya koymuş olduğu tavır ve eylemlere saygı gösterir. Aynı saygıyı beklemesi hakkıdır.

CHP tezkereye 'hayır' diyorsa onun doğuracağı sonuçlardan kendisi ne kadar sorumlu ise MHP de tezkereye 'evet' demekten doğabilecek her sorumluluğu kabullenecek demektir ki, tezkereye 'evet' demiştir. O bakımdan CHP ile MHP arasında bir milliyetçilik yarışına CHP'nin girmesi çok doğru olmaz. Onlar gele gele en son ulusalcılıkta kaldılar, bir türlü milliyetçi olma şansları da gözükmemektedir."

'Böyle saçma söz olmaz'

Bahçeli, bir gazetecinin "Kobani'ye saldırılar devam ediyor. 'Kobani düşerse Ankara da düşer' gibi açıklamalar var, nasıl değerlendirirsiniz " sorunu, "Kobani düşerse Ankara düşer' gibi saçma bir söz olamaz" yanıtını verdi.

Seçim tarihi

Genel seçimin bir ay önceye alınması için bir çalışma yapıldığına yönelik soru üzerine de Bahçeli, "Bu gündemin aniden bir başka yöne çekilmesi için bazı çevreler tarafından ortaya konulan yaklaşımlardır" dedi.

Bahçeli, “Savaş ve savaş benzeri gerekçesi ile 6 ay kadar süreyi uzatma ihtiyacı duyabilirler. Öyle bir ihtimal söz konusudur. Bu ihtimal dahilinde de 7 Haziran'da da yapılacak seçimlerin en geç 8 Kasım 2015 tarihinde yapılması demektir” dedi.

'İnandirici bulamamayiz'

"Sayın Cumhurbaşkanı dün 'bizim için PKK ne ise IŞİD de odur 'dedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine de Bahçeli, şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanı, PKK'ya demokratik açılım süreci itibariyle Başbakanlık döneminden başlayan günden bugüne kadar önemli destek destek verdi. Şimdi desteğin veriliş gerekçeleri ne kadar sağlıklı ise 'PKK ile IŞİD de aynı terör unsurudur' düşüncesi o kadar sağlıklı olur diye bakmaktayız. İnandırıcı bulamamaktayız."

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap