13 °C

Bahçeli Gediktepe'ye gitmeyecek

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Bize gitmemiz için teklif yapılmıştır. Katılmamayı düşündüğümüz bildirilmiştir" dedi.

Bahçeli Gediktepe'ye gitmeyecek

MALATYA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Gediktepe'ye gitmek isteyen ayakta da durabilir, çömelir de daha da dik durabilir. Bu konuyu Türkiye'nin gündeminde bulundurarak bazı siyasi partilere prim taşımanın hiç kimseye faydası yoktur" dedi.

Bahçeli, Malatya'da partisinin bölge istişare toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın PKK'ya yönelik "Sen silahı bırak, biz de bırakalım" anlamına gelecek "PKK silahı bırakırsa operasyonlar minimize olur" açıklamalarının dehşet verici olduğunu ifade etti. Bahçeli, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki dönemin gelişmelerini, Başbakan Erdoğan'ın geçmişte kendisine doğrudan tesir eden üç mihrakla kuracağı ilişkilerin şekli, yönü ve dozu belirleyecektir. Bunlardan birincisi ABD ile olan ilişkileri ve teslimiyetin seviyesidir. İkincisi Irak yönetimi ve Kuzey Irak'taki aşiret reisleriyle münasebeti ve duruşudur. Üçüncüsü ile İmralı canisi ve PKK ile yürüttüğü temaslar ve gizli ittifakın alacağı şekildir. Bunlara ilave olarak, açılım adı verilen yıkımından hangi hızla döneceği, pişman olup olmayacağına dair açıklamaları da kuşkusuz ki süreci belirleyecektir."

Etnik ve mezhep ayrımcılığına zemin oluşturacak ve bölücülüğe hizmet edecek anayasal düzenlemelerin, sosyal dokuyu derinden sarsacağını söyleyen Bahçeli, "Bu anayasal düzenlemelerin, ortak değerleri yok edeceğini ve iç huzuru tehlikeye düşüreceğini herkes kabul etmelidir" dedi.

MHP'nin kimsenin kökeniyle, dili, dini ve mezhebiyle ilgilenmeyen, bunları sorgulamayan, Türk milleti kimliğinde birleşmiş bütün vatandaşları büyük Türk milleti ailesinin onurlu fertleri olarak gören ve hepsini kucaklayan bir anlayışın sahibi olduğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Hangi dille şarkı söylerse söylesin, muhterem anasının dili ne olursa olsun büyük Türk milletini oluşturan her fert, şanlı tarihimizin mukaddes bir hatırasıdır ve bizim için vazgeçilmezdir. Tarih şahittir ki, zulme uğrayan, dost arayan kardeşlerimizin en emin sığınağı, yüzyıllar boyunca milletimizin şefkat dolu yüreği olmuştur. Bu kaynaşma ve kucaklaşma devam etmektedir ve mutlaka sürecektir. İnancımız ve mücadelemiz bunun içindir. Milletimizin geleceği, huzuru ve birliği için bulunacak bütün çözüm yolları, bu muazzam ailenin bağlarını güçlendirmelidir. "

"Oraya gitmek isteyen ayakta da durabilir"

Devlet Bahçeli, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve komutanların Gediktepe'deki görüntülerine ilişkin bir soruya "Bu tartışmalar Türk milletine yakışmayan tartışmalardır. Oraya gitmek isteyen ayakta da durabilir, çömelir de daha da dik durabilir. Bu konuyu Türkiye'nin gündeminde bulundurarak bazı siyasi partilere prim taşımanın hiç kimseye faydası yoktur" yanıtını verdi.

Kendisinin Gediktepe'ye gidip gitmeyeceğine ilişkin soru üzerine Bahçeli, "Bize gitmemiz için teklif yapılmıştır. Katılmamayı düşündüğümüz bildirilmiştir" dedi.

Bahçeli, Dişişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İsrail Ticaret Bakanı ile görüşmesine ilişkin soruya, "Bu konulara girmeyelim" karşılığını verdi.

Olası bir erken seçim gündeme geldiği taktirde CHP ile koalisyon yapıp yapmayacaklarına ilişkin bir başka soru üzerine Bahçeli, "MHP tek başına iktidar olacaktır" ifadesini kullandı.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.