Bahçeli'den anket eleştirisi

MHP Genel Başkanı Bahçeli, seçim anketlerine yönelik "Bu tür kesinleşmiş tercihler millet iradesine saygısızlıktır" eleştirisinde bulundu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL  - Yeşilköy'deki Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi'ni ziyaret eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim süreci ve gündemdeki konulara ilişkin değerlendirme yaptı. Bahçeli'nin gündeminde kamuoyunu yönlendirdiğini iddia ettiği seçim anketleri vardı. 

Mahalli idareler seçimlerine, Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği 25 siyasi partinin katılacağını bildiren Bahçeli, "Bir avuç kamuoyu araştırmacısı çıkmış, ne idüğü belirsiz bir anlayışla kamuoyunun araştırması yerine, kamuoyunu şekillendiren bir tavırla terazinin bir kefesine AKP'yi koymuş, diğer kefesine CHP'yi koymuş. 'Varsa da yoksa da bu iki parti var' diyorlar. Peki milletin tercihleriyle oluşmuş diğer 23 tane partiyi nereye koyacağız? Bunlardan bir tanesi de MHP'dir. Bu bakımdan bu tür kesinleşmiş tercihler millet iradesine saygısızlıktır" ifadelerini kullandı.

Bahçeli, 30 Mart'ta yapılacak mahalli idareler seçimlerinde adaylarını tanıtmak ve destek vermek amacıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.

Beş yılda bir yapılan mahalli idareler seçiminin bazı dönemlerde öneminin daha da arttığına işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti: 

"Ülkenin karşı karşıya kaldığı iç ve dış sorunlar öyle bir yoğunlaşır, derinleşir ki bu seçimlere, sadece belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve seçmenin ötesinde çok daha farklı bir anlam yüklenmiş olur. İşte 30 Mart'taki seçimler de böyle bir anlam yüklü seçimdir. Buraya çok özen göstermeliyiz. Nitekim bütün siyasi partilerimiz de hazırlıklarını bu manada yapmaktadır. Çünkü mahalli idareler seçimlerinin hemen arkasında, 5 ayı geçen bir süre sonunda, 28 Ağustos 2014'te Cumhurbaşkanlığı seçimi olacaktır. Öte yandan eğer bir erken seçim söz konusu olmadığı takdirde, 12 Haziran 2015'te de 25. dönem milletvekilliği seçimi olacaktır. Yani bu seçimlerin arka arkaya yapılmış olması siyasi hayatımızda yeni bir çizginin oluşmasına vesile olacak demektir"

Etiketler