Bahçeli'den teşkilatlara 'sağduyu' çağrısı

MHP Genel Başkanı Bahçeli, kanlı terörün hedefine; doğrudan partisinin siyasetini ve kadrolarını alma ihtimalinin arttığını bildirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partililere gönderdiği genelgesinde "sağduyu" çağrısı yaptı.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, Genel Başkan Bahçeli'nin parti teşkilatlarına genelge gönderdiği bildirildi.

Türkiye'nin varlığı, Türk milletinin geleceği açısından karanlık bir dönemin bütün sancıları yaşanmaya başlandığı savunulan genelgede, "milli devlet ve üniter yapının tasfiyesi, milletin kimliksizleştirilmesi, yapay azınlıklar oluşturulması ve bin yıllık kardeşliğin tahribine yönelen sürecin" beka düzeyinde de bir takım tehlikeleri barındırdığı vurgulandı.

Bahçeli, Türkiye'nin terör olayları, bölücülük ve artan tahrikler nedeniyle tarihinin en ağır güvenlik tehditleriyle karşı karşıya kaldığını iddia ettiği genelgesinde, haklı ve demokratik toplumsal tepkilerin giderek kontrolden çıkacağı, tehlikeli çatışmalara açık hassas bir ortamı oluştuğunu ileri sürdü.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, kanlı terörün hedefine; doğrudan partisinin siyasetini ve kadrolarını alma ihtimalinin arttığını bildirdi.

"Tahriklere karşı uyanık olun"

Devlet Bahçeli'nin genelgesinde, dikkat edilmesi ve uygulanmasını istediği önerileri şöyle:

"Terör örgütünün saldırılarına uğramış her vatan evladının kaybı bizim için yeri doldurulamaz bir üzüntünün kaynağı, vatan topraklarına emanet edilişleri esnasında şehitlerimiz için yapacağımız son görev de vazgeçilmez minnet ve şükran borcumuzdur. Onlara olan saygı ve sevgimizin açık bir göstergesi olarak vatanımızın birliği ve milletimizin beraberliği uğruna şehit düşen evlatlarımız uğurlarken son manevi görevimiz vakar ve huşu içinde gerçekleştirmeye devam edilecektir. Ancak, bu ortamlarda vuku bulacak taşkınlık, gerginlikler ile manevi iklime mugayir davranışlardan uzak durulacaktır. Toplumumuzun her kesimini çok yakından etkileyeceği anlaşılan önümüzdeki süreç içinde, bugüne kadar gösterilen sağduyu ve sükunet mutlaka korunacaktır."

Partilerinin fikir ve duruşunu topluma aktaracağı demokratik platformlar, kararlaştırılmış salon ve meydan mekanları olduğuna dikkati çeken Bahçeli, parti mensuplarından "arkasında kimlerin olduğu meçhul, toplumun öfke ve hissiyatından beslenen, kontrol dışı gelişmiş ve partimizin düzenlemediği" hiçbir toplantı ve gösteriye katılmamalarını istedi.

Türkiye'deki her sorunun yegane çözüm yerinin Meclis olduğuna işaret eden Bahçeli, genelgesinde "MHP ülkemizin her sorununun farkındadır, çözümü için hazırdır. Terör ve bölücülük de bu zemin üzerinde ve güçlü bir iktidarla mutlaka çözülecek, çözümü, çareyi sokaklarda arayanlarla fırsatı kardeşliğin bozulması olarak görenlerin tahriklerine karşı uyanık olunacaktır. Partimiz, Türk milleti kimliğinde birleşerek millet olgusuna birlikte vücut veren bütün vatandaşlarımızı büyük Türk milleti ailesinin onurlu fertleri olarak gören ve hepsini bir bütün olarak kucaklayan değerlerin sahibidir. Kimsenin kökeniyle ve mezhebiyle ilgilenmeyen, bunları sorgulamayan vatan ve bayrak sevgisini asgari ortak payda olarak gören bir yaklaşımı savunmaktadır" görüş ve önerilerine yer verdi.

Partisinin geride kalan yıllarda olgun ve toparlayıcı yaklaşımıyla toplumun kendilerini yanlış ve eksik tanımasına neden olan olumsuz ön yargıları aştığını anlatan Bahçeli, "Gelişmeler, bu duruşumuzun rahatsız ettiği mihrakların önümüzdeki dönem tahriklerini hızlandırarak, milliyetçilik fikriyatımıza, siyasal duruşumuza, kurumsal kimliğimize ve kadrolarımıza yönelebileceklerini ortaya koymaktadır" görüşü paylaştı.

Elektronik mesaj uyarısı

Bahçeli'nin partililerine yönelik diğer tavsiyeleri şöyle:

"-Milli müşterekler ve bizi millet yapan değerler ekseninde yapıcı, birleştirici, bütünleştirici olunacak; düşünce, tutum ve davranışlarla bu samimi duygular topluma aktarılacaktır.

-Kavga ve çatışma ortamları ile muhtemel kutuplaşma ve cepheleşmelerden mutlaka uzak durulacaktır. Milliyetçileri ve ülkücüleri marjinal ve itici göstermek ve partimizi tartışma ortamına çekmek için ortaya atılacak bulanık fikirler ve tuzaklara dikkat edilecektir.

-Özellikle yaklaşan referandum sürecini etkileyecek bilgi kirliliğine ve tereddüt uyandıracak sinsi söylemlere karşı dikkat edilecek, yoğun bir bilgilendirme kampanyasıyla bu mihrakların çabaları etkisizleştirilecektir.

-Önümüzdeki dönemin hassasiyeti dikkate alınarak açık ve kapalı toplantı ortamlarında tahrik ve tertiplere dikkat edilecek; yayın, ilan, afiş, pankart ve sloganlarda partimizin tüzük ve programında yer almayan, izin verilmemiş olanlar asla kullanılmayacaktır.

-Günümüzde toplumla irtibatın daha yaygın olarak kullanılmaya başlandığı mobil telefon mesajları, internette sosyal paylaşım siteleri ve ağı, bilişim sistemlerinin haberleşme şekilleri ile ulaşılmış mesajlara riayet edilmeyecek veya bu teknolojik vasıtalar kullanılarak izin verilmemiş görüşme, haberleşme ve buluşmalar yapılmayacaktır."

"Sükunet mutlaka korunacak"

Bahçeli, genelgesinde "Bugün Türkiye'nin karşısına çıkartılan güvenlik sorunu, özü itibariyle bir demokratik hak talebi ve bireysel özgürlük sorunu değil, açıkça etnik bölücü terör sorunudur. Bugün için hepimizin birinci görevi, etnik tuzakları boşa çıkarmak ve bir kardeş kavgasını ne pahasına olursa olsun önlemektir" uyarısında bulundu.

Terörü önlenme zemini ve yönteminin "sokaklar" olmadığını belirten Bahçeli, genelgesinde "Maruz kalınacak tahrikler ne kadar ağır olursa olsun, sükunet mutlaka korunacak, topluma bu konudaki yegane çözüm iradesinin seçim sandığında olduğu anlatılacaktır" ifadelerine yer verdi.

Partililerinin tahrikler karşısında Türk milletinin birliğini ve kardeşliğini korumak için bugüne kadar sergilediği kararlı, sorumlu ve ilkeli tutumu bundan sonra da aynı ruh ve bilinçle sürdüreceğine inandığını anlatan Bahçeli, partisinin hiçbir dayatma, tuzak ve senaryoya aldırmadan yalnızca büyük Türk milletinin yükselişi yolunda yürümeye, iktidara ulaşmaya ve her sorunu meşru zeminde çözmeye hazır ve kararlı olduğunu kaydetti.

Bu konularda ilginizi çekebilir