20 °C

Bakan Avcı hakkında suç duyurusu

AİHM'nin, din kültürü dersine ilişkin kararını uygulamadığı gerekçesiyle Nabi Avcı hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Bakan Avcı hakkında suç duyurusu

ANKARA - Bazı sivil toplum örgütlerine üye kadınlar, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile iki bakanlık bürokratı hakkında adliyede suç duyurusunda bulundu. 

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, KAOS-GL Derneği ve Halkevleri üyesi kadınlar ile bazı veliler adına Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Avukat Oya Aydın,  AHİM'in zorunlu din dersine ilişkin kararına değindi. 

"Görev suçu işliyor"

Aydın, "AİHM'nin, din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde sadece sünni İslam'ın empoze edilmesini, çocuk ve velisinin inanç ile düşüncelerini açıklama özgürlüğüne aykırı bulduğuna ilişkin kararı var. Anayasa'nın 90. maddesi uyarınca, bu karara rağmen, Milli Eğitim Bakanlığının bu kararı uygulamamasının, tersine, karara konu uygulamaları artırmaya çalışmasının görev suçu oluşturabileceği kanaatine ulaştık" görüşünü dile getirdi. 

Savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde de Bakan Avcı ile Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin ve Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz'ın, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi, Anayasa ve Milli Eğitim Kanunu'na aykırı davranarak, çocukların bilimsel ve laik eğitim alma hakkını ihlal ettikleri, böylece 'görevi kötüye kullanmak' ve 'inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme' suçunu işledikleri" öne sürülüyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap