15 °C

Bakan Işık, Milli Gözetleme Radarı'nı inceledi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "Milli tankımız, helikopterimiz, füzemiz gibi bir çok projenin ardından Milli Gözetleme Radarı'nı da faaliyete geçirdik. Projede emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyorum" dedi

Bakan Işık, Milli Gözetleme Radarı'nı  inceledi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gebze'deki Milli Gözetleme Radarı'nı (MGR) yerinde inceledi.  

Bakanlıktan yapılan açıklamada, TÜBİTAK BİLGEM ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) arasında imzalanan Kuş-Uçak Çarpışması Önleme Radarı (KUŞRAD) Projesi kapsamında, "Hava Trafik Kontrol Birincil Gözetleme Radar (PSR) Sistemi" ile Milli Gözetleme Radarı'nın (MGR) hayata geçirildiği bildirildi. 

PSR'nin 14-16 Ocak 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen kabul testlerinden başarı ile geçtiği belirtilen açıklamada, bu sistem sayesinde sivil veya askeri havalimanlarında yerli donanım ve yazılım kullanılarak hava trafik kontrolünün sağlanabileceği ifade edildi.  

MGR'nin kabulünün ise 16 Ocak 2015'te tamamlandığı kaydedilen açıklamada, Bakan Işık'ın da söz konusu projeleri yerinde incelediği ve yetkililerden bilgi aldığı belirtildi.  

Açıklamaya göre Işık, TÜBİTAK'ın Gebze yerleşkesindeki Milli Gözetleme Radarı'nın, yurtdışı eşdeğerleri ile benzer özellik ve kabiliyetlere sahip olduğunu vurgulayarak, yedekli MGR sistem maliyetinin 1,9 milyon dolar civarında olacağını bildirdi. 

Türkiye'nin her alanda milli kaynaklarını seferber ettiğini anlatan Işık, "Milli tankımız, helikopterimiz, füzemiz gibi bir çok projenin ardından Milli Gözetleme Radarı'nı da faaliyete geçirdik. Projede emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyorum" ifadelerini kullandı.  

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap