Bakan Öztürk'ten Taksim açıklaması

İçişleri Bakanı Öztürk,"Valiliğin kararını gördünüz, valiliğimizin kararı bu, uygulanacak" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Taksim'in 1977 yılının 1 Mayıs'ında hayatını kaybeden 37 kişiyi anmak için gelecek olan herkese açık olduğunu söylemesinin ardından bir açıklama da İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ten geldi. Öztürk, Taksim'de 1 Mayıs kutlaması talebine ilişkin, "İstanbul'da valiliğin kararını gördünüz, valiliğimizin kararı bu, uygulanacak" ifadelerini kulandı. 

Adana Valiliğini ziyaret eden Öztürk, valilik anı defterini imzaladıktan sonra, Adana'da uzun süre görev yaptığını, bugün de seçim güvenliği toplantısı dolayısıyla kentte bulunduğunu söyledi. Adana'nın sevdiği güzel bir şehir olduğunu aktaran Öztürk, "Burada bulunmaktan son derece mutlu olduğumu belirtmek isterim" dedi.

"Taksim'de 1 Mayıs kutlaması talebiyle" ilgili bir soru üzerine Öztürk, "İstanbul'da valiliğin kararını gördünüz, valiliğimizin kararı bu, uygulanacak" yanıtını verdi. Öztürk, bir gazetecinin "Siirt'in Eruh ilçesinde bir köy muhtarının silahla öldürülmüş halde bulunması" olayının terörle bağlantılı olup olmadığı yönündeki sorusunu ise "Araştırıyoruz onu. Yani olabilme ihtimali yüksek ancak henüz netleşmedi" şeklinde cevapladı.

Öztürk, daha sonra Vali Mustafa Büyük ile basına kapalı görüştü.

29082548.jpg

Davutoğlu: Karanfillerini koysunlar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün Karayolları işçileriyle bir araya geldi. Konuşmasında 1977 yılında yaşanan ve 37 kişinin hayatını kaybettiği 1 Mayıs'ı hatırlatan Davutoğlu, "Taksim’e yarın bu vatandaşlarımızı anmak için gelecek olan, herkese Taksim açıktır. Gelsinler karanfillerini koysunlar" dedi.

Davutoğlu şunları söyledi:  Taksim’e yarın bu vatandaşlarımızı anmak için gelecek olan, herkese Taksim açıktır. Gelsinler karanfillerini koysunlar. İlk fırsatta bende gidip orada bir karanfille vatandaşlarımı anacağım inşallah. Hem onları anacağım, hem de tekrar tekrar çağrıda bulunacağım. Seçime giderken bu ülkede kaos çıkarmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Bütün kaybettiğimiz dostlarımızın emekçilerin, dostlarımızın hatıralarını analım.

"Türkiye'nin her meydanı açıktır"

Bugün sabah İstanbul valimizle de konuştum. Tekrar çağrıda bulunuyorum, Taksim’de anmak için gidecek sembolik nitelikteki gruplar karanfillerini koysunlar. Sonra yasal olarak gösterilen meydanlarda özgürce 1 Mayıs emek ve dayanışma gününü kutlasınlar. Türkiye’nin her meydanı açıktır.

 
Ama 1 Mayıs’ta hayatını kaybeden vatandaşlarımızın hatırasını istismar ederek kim bu ülkeyi kaosa sürüklemek isterse, kim Molotof kokteyli ya da başka araçlar kullanarak şiddet ortamına götürmek istenirse, bilinsin ki kamu düzeninden hiçbir şekilde taviz verilmeyecekti

Bu konularda ilginizi çekebilir