5 °C

'Lirayı özendirmek için somut planlarımız var'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türk lirasını (TL) özendirmek için somut planları olduğunu belirtti.

'Lirayı özendirmek için somut planlarımız var'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısına verilen arada gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa Parlamentosu'nun kararı ile ilgili olarak, "Liderler toplantısında bu kararın tersine Türkiye ile ilgili olumlu yaklaşımların ortaya konulmasının Avrupa siyasetinin makul tarzı bakımından da önemli ve hayati olduğunu ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

Aşırı sağ siyasetin Türkiye, göçmen, İslam karşıtı politikalarının Avrupa Parlamentosunu etkilediğinin aşikar olduğunu belirten Kurtulmuş, "Dolayısıyla bu karar, öncelikle Avrupalı siyasetçiler bakımından mahiyeti iyi anlaşılması gereken bir karardır ve Avrupa siyaseti bakımından alarm verici bir niteliktedir." şeklinde konuştu.

"Türkiye'den daha fazla Avrupa Birliği zararlı çıkacak"

Kurtulmuş, "Biz ilişkilerin olumsuz bir yöne kaymasını istemeyiz ama ilişkilerin olumsuz bir yöne kaymasından, Türkiye'den daha fazla Avrupa Birliği'nin zararlı çıkacağını, Avrupa Birliği'nin bu çerçevede Türkiye'den daha çok etkileneceğini de ifade etmek isterim." dedi.

Fırat Kalkanı Harekatı'ndaki Türk askerlere yönelik hava saldırısı

Fırat Kalkanı Harekatı'ndaki Türk askerlere yönelik hava saldırısı ile ilgili olarak da Kurtulmuş, "Rusya, açıkça bu saldırıda bulunan hava araçlarının Rusya'ya ait olmadığını bizzat Sayın Putin vasıtasıyla teyit etmiştir. Bu saldıran hava aracının, uçak ya da İHA, bunların tespiti ve o bölgedeki bütün hareketliliklerin hepsinin kayıtları var. Bunlarla ilgili teyit yapıldıktan sonra gerekli girişimlerde bulunulacaktır" açıklamasında bulundu.

"MHP'nin çalışmaları sürüyor"

Yeni Anayasa çalışmalarıyla ilgili Kurtulmuş, "MHP teknik düzeyde AK Parti'nin kendisine göndermiş olduğu anayasa değişiklik paketiyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. En kısa zamanda bize resmi olarak da cevaplarını bildirecekler. Sonunda da eğer zaten varsa ortaya çıkan herhangi bir sorun, bunların aşılması bakımından ya da teknik müzakerelerle sorunlar aşılmışsa o zaman liderler düzeyinde son noktayı koyarak hem bunun nasıl parlamentoya gönderileceği hem de bunun takviminin ne olacağı kararlaştırılacaktır. En kısa zamanda sonuca ulaşacağımızı ümit ediyoruz. Ümit ediyoruz, gelinen nokta onu gösteriyor, parlamentoda 330'u aşacak bir noktaya geliyoruz." dedi.

"OHAL gerektiği kadar ilan edilecek"

OHAL ile ilgili açıklamada bulunan Kurtulmuş şöyle dedi: Büyük bir mücadele sürdürüldüğü için olağanüstü hal gerektiği kadar Türkiye'de ilan edilecek. Ümit ederiz en kısa süre içerisinde olağanüstü hali bitirip Türkiye ciddi bir şekilde normalleşme sürecine başlar. Ama sonuçta olağanüstü hal normal vatandaşımızın günlük hayatını etkilemiyor. Sadece FETÖ mensupları, devlete karşı terörist faaliyet içinde olan odaklar devletten temizleniyor. Ümit ederiz, referanduma gidilmeden evvel olağanüstü hal sonuçlanmış olur.

'Lirayı özendirmek için somut planlarımız var'

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türk lirasını (TL) özendirmek için somut planları olduğunu, ticaret ve ödemenin Türk Lirası üzerinden yapılmasını sağlayacak girişimde bulunacaklarını belirterek, bir süre sonra doların TL karşısındaki seviyesinde gerileme beklediğini söyledi.

Küresel piyasalarda dolar ABD'de Cumhuriyetçi Donald Trump'ın seçimleri kazanmasının ardından sert bir değer kazancı trendine girmiş buna ek olarak Türkiye'ye özgü nedenlerin de etkisiyle dolar/TL 3.4760'a kadar yükselerek tarihi zirvesini geçen hafta test etmişti. Kur dün 15.30 civarında ise 3.43 civarında işlem gördü.

Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken yaptığı açıklamada Dolar/TL kurundaki hareketlilikle ilgili olarak, "Dolardaki türbülans Türk ekonomisinin dışındaki şartlarla ilgilidir.. Biz iyimseriz, belli bir süre sonra dolar belli seviyeye düşecektir" diye konuştu.

Kurtulmuş TL kullanımının özendirilmesiyle ilgili de şunları söyledi:

Lirayı özendirmek için somut planlarımız var, zaman zaman açıklıyoruz.. Ticaret ve ödemenin Türk Lirası üzerinden yapılmasını sağlayacak girişimde bulunacağız."

Türk ekonomisinin makro dengelerinin sağlam olduğunu da vurgulayan Kurtulmuş, "Ekonomi önümüzdeki dönemde de krizlere karşı daha güçlü bir hal alacaktır" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Ercan Koc mesela TL ile yapilan vadeli mevduattan o sacma sapan %15 lik stopaji kaldirin ki TL dolara euroya karsi bir avantaj saglasin. Ama nerde???? Vergi vergi vergi