17 °C

Bakanlar Kurulu yarın toplanıyor

Toplantıda seçim sürecinde Hükümet üyelerine ve AK Partili vekillere yönelik sızdırılan dinleme kayıtları ve özellikle Suriye'ye yönelik toplantının sızdırılması konuları değerlendirilecek

Bakanlar Kurulu yarın toplanıyor

ANKARA - Uzun bir aradan sonra Bakanlar Kurulu toplanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in milletvekili olduğu Adana'nın kaybedilmesi nedeniyle tepkili olduğu belirtilirken AK Parti'li belediyeleri kazanması nedeniyle yoğun bir çalışma gösteren bakanlara bir teşekkür konuşması yapması bekleniyor.

Başbakan Erdoğan uzun bir aradan sonra Bakanlar Kurulu'nu yarın topluyor. İç ve dış gelişmelerin değerlendirileceği toplantıda, Erdoğan'ın, seçimde başarı gösteren ve bölgelerinde AK Parti'li belediyelerin kazanmasından dolayı kabine üyelerine bir teşekkür konuşması yapması bekleniyor. Başbakan Erdoğan'ın büyük önem verdiği şehirlerden olan ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in milletvekili olduğu Adana'nın kaybedilmesi nedeniyle tepkili olduğu belirtiliyor.

Seçim sürecinde Hükümet üyeleri ve AK Partili milletvekillerinin dinleme kayıtlarının sızdırılmasına ve bu sızdırmalara karşı bundan sonra alınacak yeni önlemler masaya yatırılacak. Özellikle Suriye zirvesinin dinleme kayıtlarının sızdırılması Hükümeti yeni önlemler almaya yöneltecek. Meclis Genel Kurulu'nda bekleyen ve gündeme alınması beklenen MİT yasası ile ilgili yapılacak yeni değişikliklere de son şekli verilecek. Genel Kurul gündemine ne zaman alınacağı karara bağlanacak. Yolsuzlukların önüne geçilmesini amaçlayan ve bu yönde hazırlanan tasarının da Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılması bekleniyor.
Öte yandan, "Çözüm süreci" ile ilgili yeni atılacak adımların da bu toplantıda ele alınması bekleniyor. Suriye sınırında yaşanan olayları ve önlemlerin neler olabileceği de ele alınacak.

Cemaate yönelik tavsiyeler

Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın seçim meydanlarında verdiği cemaate yönelik, "bunların inine gireceğiz" şeklindeki mesajlarının da hayata geçmesi bekleniyor. Devlet kadrolarına sızan cemaat üyelerinin tespit edilmeleri ve bunları tasviyelerinin de ele alınması bekleniyor. Cemaat kurumlarına yapılacak mali denetimler konusunun da yine bu toplantıda değerlendirilmesi ve alınacak önlemlerin neler olabileceği ele alınacak.

Bakanlar Kurulu'nda, 4 eski bakan Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında kurulacak "soruşturma komisyonu"nun da değerlendirileceği toplantıda, AK Parti ile CHP'nin verdiği önergenin birleştirilip birleştirilmeyeceği de karara bağlanacak. Soruşturma Komisyonu'nun Nisan ayı sonunda kurulması bekleniyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap