2 °C

Bakanlıklarda yeni yapılanma hazırlığı var

Muhalefetin seçim çalışmalarındaki üslubundan şikayet eden Başbakan, Bin Ladin operasyonu ve terör konularına da değindi.

Bakanlıklarda yeni yapılanma hazırlığı var

ANKARA - Devlette bakanlıklar olarak yeni bir yapılanmaya gittiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, Bayındırlık Bakanlığının yerine Şehircilik Bakanlığını getirmeyi, turizmi ise kültürden ayırmayı planladıklarını söyledi. Seçim tartışmalarına da değinen Başbakan, CHP ve MHP'nin muhalefet tarzlarından şikayet etti.

Kanal 7'de yayınlanan "Başkent Kulisi Özel" programına katılan Başbakan Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine, Türkiye'nin artık uluslararası kurum, kuruluşlarda üst düzey temsil yetkileri almaya başladığını, NATO'da, İslam Konferansı'nda, OECD'de, BM'de bu tür örneklerin olduğunu aktardı. Erdoğan, "Bundan sonra bunun arkası gelecek. Durmaz bu. Bunun yanında biz de bütün kurumlarımızı buna göre uluslararası konumu olsun diye zenginleştiriyoruz. Devletin yapılanması içerisinde şu anda attığımız adımlar var" dedi.

Bakanlıklarda yeni yapılanma

Devlette bakanlıklar olarak yeni bir yapılanmaya gittiklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Belki de seçim öncesi bunun, kanun kuvvetinde kararnameyi çıkardık, onunla uygulamasını başlatacağız. Seçim sonrasına da bunu hazır hale getirmiş olacağız. Birleştirmeler olacak, bazılarını değiştireceğiz. Yeni bakanlık ihdası demeyeyim de, çok daha farklı işlevler görecek bakanlıklar... Bunu dünyanın da, gelişmiş ülkelerin de analizini çok daha geniş yapmak suretiyle, örneğin diyelim ki bizde bir Şehircilik Bakanlığı yoktu. Ne vardı? Bayındırlık Bakanlığı vardı. Biz şimdi Bayındırlık Bakanlığı'nı kaldırmayı düşünüyoruz. Bunun yerine Şehirciliği getiriyoruz ki Türkiye'nin artık ulusal bir planı olsun istiyoruz. Bunun yanında turizmi belki kültürden ayıracağız. Turizmi tanıtma ile bir araya getireceğiz. Belki Turizm Tanıtma Bakanlığı yapacağız. Çünkü turizmi tanıtmada en önemli fonksiyon olarak görüyoruz. Buna benzer bir çalışmanın şu anda içindeyiz. Yani bugün, yarın o işi inşallah bitireceğiz."

Bin Ladin operasyonundaki sorular

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

*"İslam ile terörü bir arada anamazsınız. Terörün, dini, imanı, ırkı, milleti, vatanı yoktur."

*"Şimdi Amerika'nın, Ladin öldürüldü, bundan sonra artık dünya güvendedir, açıklamasını yanlış buluyorum. Olay bireysel bir olay değil ki, Ladin de bir tane değildir yani, ona bakarsanız Bin Ladin'ler çoktur."

*"Ladin'in yakalandığı operasyonun zamanlaması enteresan. Pakistan'ın Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklama var, biz teslim etmiştik diyor. Şimdi hangisine inanacağız bunun?"

*"Terörle ilgili sorunları çözmede AK Parti başarılı olduğu için bundan PKK ve siyasi bağlantısı olan parti rahatsız oluyor. Çünkü bu sorunlar devam ederse bunlar siyasi rant elde edebiliyorlar."

*"Önümüzde bir tehdit var, 2014 sonu itibariyle sınır aşan sular konusu, dünya gündeminde bizi de rahatsız edecek. Kimse bunun farkında değil."

*Yoksullukla terör iç içe. Bunu birbirinden ayırabilmek için Afrika'ya verilecek destek çok anlamlı olacak."

*"Medeniyetler İttifakı'ndaki Türkiye'nin ağırlığı her geçen gün artıyor. Buna başta sıcak bakılmazken şu anda ABD de desteğini ortaya koyuyor."

*"Türkiye'nin uluslararası diplomasideki yeri gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir ülke konumuna gelmesini sağlıyor."

Kürt meselesi

*"Benim Kürt kardeşlerimin sorunları, bizim çözmemiz gereken, kalan sorunlardır. Büyük ölçüde biz bu işi giderdik. Bu noktada kimse inkarcılıkla falan bizi değerlendiremez."

*"Kürt kökenli annelerime seslenmek isterim, evlatlarınıza ne olur sahip olun, evlatlarınız dağa çıkmasın. Siz de üzülmeyin, bizler de üzülmeyelim."

*Özellikle terörist bir yapıyla ilgisi olan, onlarla el ele dolaşan, bir tarafta bakıyorsun üç tane maskeli, ellerinde molotofkokteyli, yanında BDP'nin milletvekili. Bu nasıl demokrasi mücadelesi, bu nasıl özgürlük mücadelesi?"

Seçim tartışmaları

*"(Siyasilerin görüntüleri) Sayın Bahçeli'nin, bu işin okyanus ötesinden yönetildiği gibi bir yaklaşımın içine girmesi çok çirkin. Kalk o zaman okyanus ötesi neyse, bunun adını söyleyiver. Okyanus ötesinde ne var?"

*CHP ve MHP'nin seçim kampanyalarının yürütülüş tarzını edebe mugayir buluyorum; çünkü hakaretler kullanılıyor."

*"Kılıçdaroğlu, yalanını çok başarılı söylüyor. Rahat rahat, hiç yüzü kızarmadan, korkunç yalanlar söylüyor. Siyasetin en büyük kaybı bu."

*"Şu anda kamyoncular şoförler vesaire zaten akaryakıta şuna buna zam geldiğinde anında fiyatlara yansıtıyor onların bu noktada mağdur olması diye bir şey yok. Kimse kimseyi aldatmasın."

*"Anket sonuçları şu an gayet iyi gözüküyor. AK Parti açık ara önde yüzde 45-50, CHP yüzde 25 ve MHP de sınırda"

*"Dış politika konusundaki "eksen kayması" iddiaları gerçeği yansıtmıyor."

*"Suriye (dış politika değil), orası bizim için adeta bir iç politika."

*"Bir yönetimin halkına kurşun sıkması asla doğru değildir. Çünkü karşınızda silahlı bir grup yok, karşınızda halk var. Yani bir Halepçe, Hama, Humus bunları geçmişte yaşadık artık bunları yeniden yaşamak istemiyoruz."

*"Libya konusunda Kaddafi ile olayların olduğu dönemde üç defa görüştüm; ancak bir sonuca ulaşılamadı."

Tutuklu gazeteciler

*"Şu anda içeride 27 tane gazeteci var yazılı ve görsel basından. Benim adalet bakanlığımdan aldığım rakamdır. Bunların hiçbirisi yazısından dolayı içeri alınmış değildir."

*"Batıda darbeci veya darbecilere destek veren gazeteciler yok. Ama Türkiye'de darbeye destek verenler var. Hükümetimi veya hükümetimizi indirmek için gayret sarfedenleri biliyoruz."

*"Ben bu makamda olduğum sürece, Çocuklarımın parlamento veya yerel makamlar için görev almasına hiçbir zaman sıcak bakmam."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.