15 °C

Bakanlıktan 'iade' açıklaması

Mahmutbey Gişelerinde fazla tahsil edilen tüm tutarlar, en kısa sürede abone itirazlarına gerek olmadan, hesaplarına iade edilecek.

Bakanlıktan 'iade' açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Mahmutbey Gişelerinde fazla tahsil edilen tüm tutarların, en kısa sürede abone itirazlarına gerek olmadan, hesaplarına iade edileceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:"Bazı basın yayın kuruluşlarının haberlerinde yer alan "Mahmutbey Gişeleri HGS’li Araçları Tanımıyor, Kaçak Geçiş Ücreti Kesiliyor” şeklindeki haberlere ilişkin açıklama yapılması gereği doğmuştur.

Mahmutbey gişelerinde yaşanan trafik sıkışıklığını azaltmak amacı  ile Serbest Geçiş Sistemi kurulum çalışmaları 22 Kasım 2016 tarihinde tamamlanarak hizmete girmiştir.

OGS abonesi olan araçlarda, araçların giriş bilgileri OGS etiketinin üzerine yazılmakta olup, çıkış esnasında ücret toplama sistemi tarafından araç giriş bilgisi anında tespit edilmekte ve buna
göre ücret uygulanmaktadır.

HGS abonesi olan araçlarda ise HGS etiketinden araç plaka bilgisi okunmakta ve merkezde tutulan havuzundan giriş bilgisi sorgulanmaktadır. HGS etiketi okunamaz ise bu abonelerin kameralar tarafından plakaları tespit edildikten sonra yine aynı giriş bilgisi havuzundan sorgulanmaktadır.

Giriş ve çıkış istasyonlar arası mesafe kısa olduğunda HGS etiketli araçların çıkış anında giriş bilgisi henüz merkeze gelmediği durumlar oluşabilmektedir. Böyle durumlarda giriş bilgisi olmayan bu geçişler sistem tarafından U dönüşü veya giriş bilgisi yok olarak değerlendirilmiş olsa da giriş bilgisi daha sonra ulaşıldığında yapılan tahsilat düzeltilmekte ve vatandaş mağdur edilmemektedir.

HGS aboneleri için giriş bilgisinin daha kısa sürede merkeze gönderilmesi ve geç gönderilen giriş bilgileri için oluşan fazla tahsilatların HGS hesabına önceki yapılan tüm geçişler dahil otomatik iade edilmesi ile ilgili sistem çalışmaları devam etmektedir. Mahmutbey gişelerinde yaşanan yanlış ücretlendirmelerin yeniden gözden geçirilmesi ve fazla tahsil edilen tutarların abone hesaplarına herhangi bir itiraz başvurusu yapılmadan otomatik olarak iade edilme işlemleri başlamış olup yakın zamanda çalışmalar tamamlanacaktır.

Fazla tahsil edilen tüm tutarlar, en kısa sürede abone  itirazlarına gerek olmadan, hesaplarına iade edilecektir. "

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap