9 °C

Balda fiyat sorununa 'Borsa'lı çözüm

Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Şahin, bal fiyatları konusunda "yine bazı ayak oyunlarına" başlandığını belirterek, satışların Bal Borsası üzerinden yapılması zorunluluğu getirilmesini istedi

Balda fiyat sorununa 'Borsa'lı çözüm

ARZU ALP

İZMİR - Bal fiyatları üreticileri isyan ettirdi. Muğla İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Şahin,bal fiyatı konusunda yeniden sıkıntı yaşandığını söyledi. Bal üreticisinin en büyük sorununun fiyatlar olduğunu vurgulayan Şahin, “Balın teneke fiyatı 220 TL. Üreticiye bir teneke balın maliyeti 240 TL. Maliyetin altında satarsa zarar ediyor. Tüccar bal alacağım diye piyasaya giriyor, sonra almaktan vazgeçiyor. Üreticinin kaderi 2-3 tüccarın iki dudağının arasında. Bu haliyle bu ülkede üreticinin kalkınması mümkün değil. Üreticiyi kurtarmanın tek yolu Bal Borsası. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye’de bal satışlarının Bal Borsası üzerinden yapılmasını zorunlu hale getirmeli” dedi. 

Muğla Ticaret Borsası tarafından balın kalitesini artırmak ve ülke genelinde pazar fiyatını dengelemek amacıyla kurulan Bal Borsası’na destek verdiklerini hatırlatan Şahin, üreticilere de balını borsada satma çağrısında bulundu. Bu durumda bugün yaşanan fiyat sorunlarının ortadan kalkacağını vurgulayan Şahin, “Bu sadece fiyat bazında değil kalite bazında da sorunların çözümü olacak. Balda sahtecilik ortadan kalkacak. Bal üretimi kayıt altına alınacak. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı üreticiyi kurtarmak için mutlaka bal üretiminin olduğu yerlerde bal borsaları kurarak balın borsada işlem görerek satışını zorunlu hale getirmeli” diye konuştu. 

Geçen yıl düşük fiyata giden teneke çam balının borsada daha yüksek fiyata işlem gördüğünü anlatan Şahin, “Borsa balın değerini artırdı. Bal paketleyici firmalar balın borsadan geçmesini istemiyorlar ve alım için borsaya gelmiyorlar. Üretici de köyünden kalkıp borsaya gelmek istemiyor, sonra da fiyatlardan şikayet ediyor. Arıcılar birliği olarak yapmamız gereken her şeyi yapıyoruz. Biraz da üretici silkelenip kendi durumuna bakacak. Borsanın işlemesi, bunun için balların borsaya gelmesi lazım. Aracı köye gidiyor, bir piyasa oluşuyor. Maliyetinin altında balını satan üretici mağdur oluyor” dedi. Geçmişte fiyatlar düşük diye mitingler yaptıklarını hatırlatan Şahin, fiyatların düşmemesinin tek çaresinin Bal Borsası olduğunu dile getirdi. 

Pek çok tarım ürününde olduğu gibi balda da üreticilerin değil, aracıların kazandığını vurgulayan Şahin, “Üretici 10 TL’ye mal ettiği balı, 8-9 TL’ye yani zararına satıyor. Ama aynı bal market rafl arında 25-30 TL’ye satılıyor. Bu işin çözümü dünyada olduğu gibi Türkiye arıcısına da marketlerde raf verilmesi. Üreticilerin elini güçlendirmek için geçmişte Muğla arıcısı için şirket kurduk, kimse katılmadı. Şimdi de bal borsası kurduk. Bunlara sahip çıkmayanın bir şey söylemeye hakkı yok” dedi.

Organik arıcılık başladı

Ziya Şahin, MAYBİR olarak Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortak hazırladıkları ve Bakanlık tarafından desteklenen Muğla İlinde Organik Bal Üretiminin Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’nin 2011’de başladığını ve halen sürdüğünü söyledi. Muğla’daki 10 üreticiye 10’ar adet polen tuzaklı organik kriterlere uygun hazırlanmış kovanlar teslim edildiğini, sözleşme imzalayan 10 üreticinin organik arıcılık için tespit edilen alanlarda üretim yaptığını anlatan Şahin, “Balın katma değerini artıracağı için organik bal üretiminin yaygınlaşmasını hedefl iyoruz. Yeni bir projeyle üretici sayısını artırmak istedik ancak destek verilmedi. Muğla, organik bal üretimi açısından çok ideal. Ancak turizm almış başını gidiyor, tarım ve hayvancılık turizmin gölgesinde kalıyor” dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.