10 °C

”Balkan ülkelerinin tamamı NATO'da yer almalı”

Cumhurbaşkanı Gül, bütün Balkan ülkelerinin bir gün AB'ye de tam üye olacaklarına kesinlikle inandığını belirtti.

”Balkan ülkelerinin tamamı NATO'da yer almalı”

NEW YORK - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin, Balkan ülkelerinin hepsinin NATO içerisinde yer almalarını çok arzu ettiğini, bütün Balkan ülkelerinin bir gün AB'ye de tam üye olacaklarına kesinlikle inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, New York'un Waldorf Astoria Otelinde, Amerika Balkan Dernekleri Federasyonu (FEBA) ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSCON) tarafından düzenlenen ve Balkanlardaki ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile bakanlarının katıldığı "Balkan Liderleri Zirvesi" galasında, onur konuğu olarak konuşma yaptı

Zirveye katılan liderlerin üzerinde durdukları ortak noktanın "Balkan bölgesine sahip çıkmak" olduğunu dile getiren Gül, "Hepimiz bu bölgeye sahip çıkıyoruz" dedi. Balkan ülkelerinin üst düzey yetkililerinin biraraya geldiklerinde hemen adetlerin, yemeklerin ve müziklerin ne kadar birbirine benzediğinden, pek çok kelimenin ortak kullanımından söz ettiklerini anlatan Gül, Balkanlardaki bütün etnik grupların hepsinin birbirleriyle akrabalıkları bulunduğunu vurguladı.

Gül, "Bugün hepimizin daha çok dayanışma, işbirliği içerisinde olmamız gerekiyor ve mevcut problemleri konuşarak, diyalogla, tartışarak, siyaset ve diplomasi yoluyla çözmek istiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Avrupa Atlantik Kurumları altında hepimiz birleşirsek çok daha istikrarlı bir durum çıkacak. NATO, tabii bir güvenlik ve savunma birimi, ama aynı zamanda NATO'nun başka işlevleri de var. Onun için biz bütün Balkan ülkelerinin hepsinin NATO içerisinde yer almalarını çok arzu ediyoruz" dedi.

Türkiye'nin NATO'nun en eski ortaklarından biri olduğunu, 1952 yılında NATO'ya üye olduğunu hatırlatan Gül, "Ne zaman Balkan ülkeleri NATO'ya üye olmak istedilerse hepsini destekledik. Henüz olmayanlar var, onların da biliyoruz ki bu süreçleri tamamlanacaktır ve NATO içerisinde olacaklardır. O zaman birçok problem otomatik olarak çözülecek. Güvenlik sorunları, bazen sınır kavgaları, bunlar her yerde olduğu gibi Balkan ülkesinde de oluyor, gerçekçi de olmamız gerekir. Balkanların NATO gibi büyük bir şemsiyenin altında olması, Balkanlara güven ve istikrar getirecektir" dedi.

Güvenlik, istikrar olmazsa işbirliğinin olmayacağını, işbirliği olmazsa da zenginleşmenin olmayacağını vurgulayan Gül, "Bir gün bütün Balkan ülkelerinin NATO'nun tam üyesi olması arzumuzun gerçekleşeceğine inanıyorum" dedi.

AB üyeliğinin de Balkan ülkeleri için son derece önemli olduğunu kaydeden Gül, AB'nin tam üyesi olan Balkan ülkelerini tebrik ettiklerini, müzakereleri devam eden Balkan ülkelerin bulunduğunu söyledi.

AB üyeliğinin de ülkelere ekonomik birikim, güvenlik, istikrar vaat ettiğini ifade eden Gül, "Dolayısıyla bütün Balkan ülkelerinin bir gün AB'ye tam üye olacağına kesinlikle inanıyorum. Balkanlar Avrupa'nın kıyısı değil, Avrupa'nın ortasıdır, büyük Avrupa haritasına baktığımızda Balkanlar gerçekten önemli şekilde Avrupa'nın merkezindedir. Dolayısıyla AB haritasına bakıldığında Balkanların onun dışında kalması söz konusu olmaz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap