13 °C

Bankaların yüzde 20'si borsada

TBB'nin raporuna göre halka arz edilmeyen yüzde 80'lik kısmın yüzde 21.7'si yabancılara ait.

Bankaların yüzde 20'si borsada

İSTANBUL - Türkiye'de bankacılık sektöründe Haziran 2010 döneminde, toplam özkaynaklar baz alındığında sektör hisselerinin yüzde 19,7'si halka arz edilirken, halka arz edilmeyen yüzde 80,3'lük bölümün yüzde 58'7'si Türkiye'de yerleşik olan, yüzde 21,7'si Türkiye'de yerleşik olmayan yatırımcılara ait bulunuyor.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarının sermaye yapısı ve bu yapıdaki değişmeler ile halka açıklık oranlarını içeren "Türkiye'de Bankacılık Sistemi-Banka Grupları Bazında Sermaye Yapısı-Haziran 2010" raporu yayınladı.

Raporun orjinal metnini görüntülemek için tıklayın

Aralık 2005 ile başlayan ve üçer aylık dönemlerde bilgi sunulan çalışmada, bankacılık sektörü sermaye yapısı "halka açık olan" ve "halka açık olmayan" şeklinde ikiye ayrılarak incelenirken, halka açık olmayan bölümündeki yapı "Türkiye'de yerleşik" ve "Türkiye'de yerleşik olmayan" şeklinde detaylandırıldı.

İMKB'de işlem gören halka açık bölümünde, sahiplik açısından Türkiye'de yerleşik ya da yerleşik olmama durumları dikkate alınmayan rapora göre, Haziran 2010 döneminde toplam özkaynaklar baz alındığında, bankacılık sektörü hisselerinin yüzde 19,7'si halka arz edilirken, halka arz edilmeyen yüzde 80,3'lük bölümünün yüzde 58,7'si Türkiye'de yerleşik olan, yüzde 21,7'si Türkiye'de yerleşik olmayan yatırımcılara ait.

Halka arz edilme oranı, mevduat bankalarında yüzde 21,9, kalkınma ve yatırım bankalarında yüzde 2,9 iken, mevduat bankalarında halka arz edilmeyen hisselerin yüzde 54,1'i Türkiye'de yerleşik olan, yüzde 24'ü Türkiye;de yerleşik olmayan yatırımcılara ait. Kalkınma ve yatırım bankaları grubunda halka arz edilmeyen hisselerin yüzde 93,5'i Türkiye'de yerleşik olan, yüzde 3,6'sı ise Türkiye'de yerleşik olmayan yatırımcılara ait bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.