9 °C

"Barajlarda su seviyesi iyi durumda"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajlarda su seviyesinin şu anda iyi durumda olduğunu belirterek, "Su düşüktü, yağışlarla birlikte yüzde 40'a yükseldi. Şehirlerin içme, kullanma ve sanayi suyuyla ilgili bir sıkıntı yok." dedi.

Barajlarda su seviyesi iyi durumda

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ülke genelinde geçen yıl yağışlarda büyük azalma olduğunu söyledi.

Bu yılın ilk iki ayında ise Türkiye geneline iyi yağış düştüğüne dikkati çeken Eroğlu, "İnşallah bu sene yağışlar toparlayacak, öyle ümit ediyorum, dua edeceğiz. Ama şu anda tedbirlerimizi de aldık. Birlikte, el ele vererek inşallah bu yıl sıkıntıyı aşacağız. Allah'a şükür zirai kuraklık kalmadı." ifadesini kullandı.

Eroğlu, 20017'nin sonbahar mevsiminde Türkiye genelinde yağışların çok az düştüğünü ancak son yağışlarla birlikte herkesin yüzünün güldüğünü belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

"Barajlarda su seviyesi şu anda iyi durumda. Su düşüktü, yağışlarla birlikte yüzde 40'a yükseldi. İnşallah bu, mart ve nisan yağışlarıyla daha da yükselecek. Yani şehirlerin içme, kullanma ve sanayi suyuyla ilgili bir sıkıntı yok. Bazı bölgelerde sulama suyunda da sıkıntı yok."

Eroğlu, sulamayla ilgili yaşanan sıkıntıları çözmek adına da çalışma yürüttüklerinin vurgulayarak, vahşi sulama yerine damla ve yağmurlama sulama sistemlerinin tercih edilmesi gerektiğine işaret etti.

Sulama kredisini çiftçi adına DSİ çekecek

Veysel Eroğlu, çiftçiyi damla ve yağmurlama sulama sistemine geçirmek için bir takım kararlar aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Hatta bir müjde verelim, şimdi normalde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından modern sulama sistemlerinin yüzde 50'si hibe olarak veriliyordu, yüzde 50'si de Ziraat Bankası tarafından, bir yılı ödemesiz, faizsiz kredi veriliyordu. Ama tabii vatandaşın bu krediyi alması için bir sürü prosedür ve şartlar vardı. Biz de vatandaşların talebi üzerine Ziraat Bankası Genel Müdürü ile görüşerek, 'Bunu vatandaşlar adına DSİ alıp borçlansa, sonra da bunu ödesek' şeklinde konuştuk. Bu konuda Ziraat Bankası Genel Müdürü çok sıcak bakıyor. Biz bu konuda hukuki mevzuata bakacağız. Öyle bir şey olursa bu olay çok pratik olacak. Dolayısıyla inşallah bunu bu sene çiftçilerimizle birlikte ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıyla el ele vererek buradaki sıkıntıyı atlatacağımıza yürekten inanıyorum."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.