12 °C

”Barışa destek vermek istiyorsan gel 'silahları bırakın' de”

Başbakan Erdoğan, 5 Yol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış ve TOKİ konutlarının anahtar teslim törenine katıldı

”Barışa destek vermek istiyorsan gel 'silahları bırakın' de”

 

VAN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Eğer barışa destek vermek istiyorsan gel 'silahları bırakın' de. İşte bizim AK Parti iktidarı olarak hedefimiz bu. Biz silahla dolaşanlara karşıyız, onlara muhalifiz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 5 Yol Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış ve TOKİ konutlarının anahtar teslim törenine katıldı. AK Parti iktidarının insana hizmeti şiar edinmiş bir iktidar olduğunu belirten Erdoğan, Van'ın ticaret, sanayi, eğitim ve turizm merkezi haline gelmesinin kendisinin en büyük hayali olduğunu dile getirdi. Başbakan Erdoğan, Van'ın, Türkiye ve dünyada bir marka haline gelmesi hayalinin ulaşılamayacak bir hayal olmadığını, inanılması durumunda bu hayale kavuşulacağını ifade etti.

Van'a yapılan hizmetlerden örnekler veren Başbakan Erdoğan, gelişen altyapı ile Van'a daha ileri atılımlar yapılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

Dünyada yaşanan ekonomik krize de değinen Erdoğan, "Dünya bir ekonomik krizden geçiyor. Bu uluslararası ekonomi krizden Türkiye, hamdolsun yere sağlam basmak suretiyle bunu en az hasarla atlatacak. Şu anda bunun çalışmasını yapıyoruz" dedi.

Bugün Türkiye'nin çok farklı bir yerde olduğunu dile getiren Erdoğan, bu durumu göremeyenlerin son dönemde yaşanan diplomasi trafiğine bakmaları gerektiğini vurguladı.

Van'ın her alanda olduğu gibi eğitimde de AK Parti iktidarında gördüğünü hiçbir dönemde görmediğini belirten Erdoğan, geçmişte Van'da ihmal edilen gidecek okul bulamadıklarını söyledi.

Eğitim konusunda Van'da ciddi bir açık bulunduğu ifade eden Erdoğan, geçmiş hükümetlerin Van'a, "bir tuğla koymadıklarını" belirtti. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yeni derslik, yeni okul eklemeyi bırakın, mevcutları onlar daha da kötüye götürdüler. Van'ın son 6 yılda AK Parti döneminde elde ettiği başarı ortada. 6 yılda 2 bin 374 derslik kazandırdık. Artık benim Van'daki yavrum, gencim teknolojik alanda atığımız adımlar neticesinde dünya ile görüşebiliyor. Artık bilişim teknolojisi sınıflarında benim Van'daki yavrum bilgisayar tuşlarıyla uğraşıyor. Birileri silahla uğraşırken benim Van'daki yavrum bilgisayar tuşlarıyla uğraşıyor. Fark bu.

İşte, barışa mesaj gönderenler lütfen gelsinler de bununla ilgilensinler. Eğer barışı istiyorsan gel, buna kucak aç. Eğer barışa destek vermek istiyorsan gel 'silahları bırakın' de. İşte bizim AK Parti iktidarı olarak hedefimiz bu. Biz silahla dolaşanlara karşıyız, onlara muhalifiz. Biz bir insanı öldürmenin tüm insanları öldürmek olduğuna inananlardanız. Biz bir insana hayat vermenin, tüm insanlara hayat vermek olduğuna inananlardanız. Farkımız bu. Böyle bir taraftan insan hakları diyeceksin, özgürlükler diyeceksin... Nerede o zaman demokrasi, nerede özgürlük? Silahların dayatılmasıyla insanların iradesine ket koyanlar, demokrasiyi konuşamazlar. Demokrasiyi konuşmak milli iradeye, insanın iradesine saygı duymaktır. İnsanı tehditle irade yönlendirilmez. Onun için demokrasinin gereği neyse hodri meydan diyoruz. Gelsinler bunu yapalım. Silahla değil, hodri meydan. Bırakalım, insana saygı duyalım. Bunu başaralım."

"Kardeşlik hukukumuzu kimse zedeleyemez"

Başbakan Erdoğan, teröre inat şehirlerin sorunlarını çözeceklerini, şehirleri kalkındıracaklarını, insanların mutluluğunu artıracaklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizim kardeşliğimize asla zarar veremeyecekler. Asla aramıza nifak tohumu ekemeyecekler. Bizim kardeşlik hukukumuz tarihi bağlarla örülmüştür. Kültürel bağlarla çevrelenmiştir. Sağlam medeniyet değerleriyle derinlere kök salmıştır. Kardeşlik hukukumuzu kimse zedeleyemez. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Boşnağıyla, Arnavutuyla tüm etnik kökendeki insanımız kardeştir, gönüldaştır, yol arkadaşıdır, kederdaştır.

Benim Kürt kökenli vatandaşım Kürtlüğüyle övünebilir, hakkıdır. Türk kardeşim aynı şekilde Türklüğüyle övünür, hakkıdır. Çerkezi, Gürcüsü aynı şekilde övünür, hakkıdır. Fakat bir şeyi unutmayacağız. Bunların üzerinde bir üst kimliğimiz var. O nedir? Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Nereye giderseniz gidin bütün dünyada da bu böyledir ama bunlar bu işi de saptırmaya çalışıyorlar. Buna da pirim vermeyeceğiz ve buradan taviz vermeyeceğiz. Onun için yola çıkarken bir şey söyledik. Ne dedik? 'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' dedik ve 'etnik milliyetçiliğe hayır, bölgesel milliyetçiliğe hayır, dinsel milliyetçiliğe de hayır'. Bunların hepsine hayır diyerek bütünleşerek, bir ve beraber el ele omuz omuza bu yola devam edeceğiz. Eğer biz bir bütün olursak, beraber olursak Allah'ın izniyle her türlü sorunu aşarız, her türlü hedefe birlikte koşarız, her türlü hayali de birlikte gerçekleştiririz."

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, aralarında ilköğretim okulları, öğrenci yurtları öğretmen evleri, köy lojmanları, polis evi, engelsiz yaşam merkezleri bulunan 100'ün üzerindeki tesisin açılışını yaptı ve bazı hak sahiplerine TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtarlarını teslim etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.