13 °C

”Başbakan, bölücülük suçlaması altında eziliyor”

CHP lideri Baykal, "Bu iktidara yönelik bir bölücülük suçlaması milli vicdanda giderek daha yaygın yer tutuyor" dedi

”Başbakan, bölücülük suçlaması altında eziliyor”

 

 

ANKARA – CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Bu iktidara yönelik bir bölücülük suçlaması milli vicdanda giderek daha yaygın yer tutuyor. Başbakan da bunun altında eziliyor. 'Bölücü biz değiliz muhalefettir' demeye başlıyor. Böyle boş laflarla kimin bölücü olduğu belirlenemez" dedi.

Baykal, genel merkezde partililerle bayramlaşma öncesinde gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin ekonomik sıkıntılar, sosyal sorunlar ve hukuk ihlalleri nedeniyle buruk bir bayram yaşadığını savunan Baykal, özellikle işsizlikle karşı karşıya kalmış vatandaşların acılarını paylaştığını vurguladı. Türkiye'de hukuk ihlalleri yaşandığını da iddia eden Baykal, "Ekonomik sıkıntıların yanı sıra Silivri cezaevinde acılar çekmekte olan bu memleketin dürüst ve namuslu aydınlarını selamlıyorum" dedi.

"Başbakan, bölücülük suçlaması altında eziliyor"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bayramı "Kürt açılımı tartışmaları zeminine taşıdığın" ileri süren Baykal, "Başbakan'ın bir telaş, sıra dışı gayret içinde olduğunu gördüğünü ve sürekli olarak bu konuya ilişkin kararlıklarını aktardığını" ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın bu konuyla ilgili olarak "iktidara yönelik bir bölücük suçlamasının toplum tarafından benimsenmekte olduğu gerçeğini" gördüğünü ileri süren Baykal, şöyle konuştu:

"Bu iktidara yönelik bir bölücülük suçlaması milli vicdanda giderek daha yaygın yer tutuyor. Başbakan da bunun altında eziliyor. 'Bölücü biz değiliz muhalefettir' demeye başlıyor. Böyle boş laflarla kimin bölücü olduğu belirlenemez. Bu iş suçlamayla, karşılıkla hakaretle ortaya çıkmaz ama Türkiye'nin böyle bir tartışmanın içine girdiği Başbakan'ın kendini savunma zorunluluğu içine girdiği açıktır. Başbakan, bu ithamın altında ezilmiştir, kendini savunma ihtiyacı içine girmiştir. Savunurken de inandırıcı makul, akla yakın bir söz söyleyememiştir, 'bölücü sizsiniz' diyerek muhalefeti suçlamakla yetinmiştir."

"CHP, rotası belli olmayan yolculuğa çıkmayacak"

Başbakan Erdoğan'ın "açılım" diyerek büyük hedeflerle yola çıktığını, ancak içeriğine ilişkin tatmin edici bilgi vermediğini, hiçbir somut çözüm önerisi ortaya koymadığını örne süren Baykal, CHP'nin rotası belli olmayan bir yolculuğa çıkmayacağını kaydetti. Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başbakan'ın içine girdiği bu propaganda telaşının altında halkı aldatma, halkı yanıltma, yanlışa sevk etme gayreti vardır. Farklı ve güzel şeyler söyleyip 'anaların gözyaşı dinsin' edebiyatıyla Türkiye'yi bambaşka sıkıntıların içine doğru sürükleyecek bir yolculuğa Başbakan çıkmıştır. Şimdi o yolculuğun Washington durağına doğru gitmektedir."

Baykal, bir soru üzerine, Başbakan Erdoğan'dan henüz kendisine gelmiş bir mektup olmadığını söyledi. Baykal, bir başka soru üzerine de "Gelmemiş mektuba cevap verilmez" dedi. Baykal, mektubun gelmesi halinde yanıtının yazılı mı sözlü mü olacağı sorusuna ise "Mektup sözlü gelirse sözlü olacak" karşılığını verdi.   

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, açıklamalarının ardından genel merkezde toplanan partililerle bayramlaştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap