Başbakan Erdoğan'a fahri doktora

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde düzenlenen törenle fahri doktora tevdi edildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KUALA LUMPUR - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde düzenlenen törenle fahri doktora tevdi edildi.

Tevdi edilen fahri doktora ünvanının Türkiye ve Malezya arasında köklü, derin ve çok boyutlu işbirliğinin bir simgesi olmasına ve iki ülke halklarının birinine daha da yaklaşmasına vesile olmasını dileyen Erdoğan, Bahadır Muhammed'in kuruluşuna öncelik ettiği Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinin bazı yakın çalışma arkadaşlarıyla Türkiye'den çok sayıda kişiye eğitim ve öğretim yuvası olduğunu söyledi. 

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinde sosyal ve İslami bilimler alanlarında çok önemli çalışmalar, araştırmalar yapıldığına işaret eden Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bir dönem özellikle Türkiye'de üniversite öğrencileri üzerinde ciddi baskı, yasaklama ve kısıtlamalar varken Malezya ve üniversiteleri çok sayıda öğrencilerimiz için özgürce eğitim görecekleri yer oldu. Şu anda hamdolsun üniversitelerimizde, eğitim sistemimizde böyle anlamsız yasaklar ve kısıtlamalar yok. Her alanda eğitimi, eğitim alma imkanını ve eğitime ulaşma fırsatını geliştirdik. Anlamsız yasakları kaldırdık, eğitimin özgürleşmesi için tarihi nitelikte adımlar attık. Türkiye'nin bu zor zamanlarında Malezya ve Malezya üniversiteleri hep yanımızda oldu. Birçok öğrencilerimiz Malezya üniversitelerinde kendi inançlarını, değerlerini muhafaza ederek okuyabileceği okullar olarak gördü, geldi burada eğitimlerini aldı. Aynı şekilde Bosna Savaşı sırasında Balkanlardan yüzlerce öğrenci Malezya'da eğitim aldı, buradan mezun olan öğrenciler bugün hem kendi ülkelerinde hem de uluslararası kurum ve kuruluşlarda önemli görevler ifa ediyorlar"

"Önemli olan zihninizin içindekidir, ruhunuzdakidir, önemli olan gönlünüzdekidir" 

"Türkiye'nin 11 yıl içinde hükümetimiz döneminde elde ettiği başarılar işte bu donanımlı, birikimli gençlerin omuzlarında yükseldi" diyen Başbakan Erdoğan, bu süreçte başörtüsünün bilimin önünde engel olmadığını birkez daha ispat etme imkanı bulduklarını söyledi.

İnançların ve değerlerin, bilimin önünde engel olmadığına işaret eden Erdoğan, "Önemli olan zihninizin içindekidir, ruhunuzdakidir, önemli olan gönlünüzdekidir" dedi. 

"Özgürlüğün olmadığı yerde bilim olmaz"
 
Erdoğan, Malezya'ya gelmeden önce Tokyo'da TÜRKSAT 4A uydusunun teslim törenine katıldığını, uydunun uzaya fırlatılacağını, yılın ikinci çeyreğinde de 4B'nin yapılarak, uzaya gönderileceğini vurgulayarak, "Bunlar bizim ilk uydularımız değil. Türkiye şu anda savunma sanayi ihtiyaçlarının yüzde 50'sini artık yerli kaynaklardan sağlamaya başladı. Göreve geldiğimizde bu oran sadece yüzde 20'ydi. Şimdi kendi tankımızı, helikopterlerimiz, insansız hava araçlarımızı, roketlerimizi, silahlarımızı üreten bir ülke konumuna yükseldik. Şu anda yerli tasarımla, kendi mühendislerimizle savaş gemilerimizi imal ediyoruz ve şu ana kadar 2 savaş gemimizi tamamladık, denizlerimize gönderdik, 6 tanesini de kısa zamanda bitirerek onları da denizlere inşallah uğurlayacağız" diye konuştu. 

Başbakan Erdoğan, "Özgürlüğün olmadığı yerde bilim olmaz, oradan hür düşünce doğmaz. Orada insanlığa yarar sağlayacak, insanların refahını artıracak, insanı hikmete ulaştıracak sonuçlar çıkmaz" dedi.

Her iki ülkenin hedeflerinde müşterek yanların olduğunu belirten Erdoğan, "2023'e kadar kendi savaş uçaklarını imal eden, kendi uydularını imal edip, uzaya fırlatabilen bir ülke konumuna yükselmeyi hedefliyoruz ki bu hedefe de ulaşacağımıza ben yürekten inanıyorum" ifadesini kullandı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir