'Başika kampı gereksiz bir gerginlik yarattı'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Başika kampı gereksiz bir gerginlik yarattı. Olmaması gereken bir gerginlikti" diye konuştu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak'taki Başika kampında görev yapan Türk askeriyle ilgili, "Başika kampı gereksiz bir gerginlik yarattı. Olmaması gereken bir gerginlikti. Ama biz bunu yoluna koymak için de diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir günlük Doha ziyareti kapsamında Türkiye Büyükelçiliğine bağlı Türk Okulu ve Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünde görev yapan askerleri ziyaret etti.

Okulu gezip öğrencilere hediye dağıttıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Katar-Türkiye ilişkilerinin çok iyi bir noktaya gittiğini belirterek, "Savunma, savunma sanayi, ekonomik ilişkilerimiz yine Türk firmalarının burada üstlendiği projelerin miktarına ve sayısına baktığımız zaman gerçekten her alanda ilişkilerimiz iyiye gidiyor. Bölgesel konularda da Katar ile görüşlerimiz, pozisyonlarımız tamamen örtüşüyor." diye konuştu.

Türkiye-Irak ilişkileri

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in, Ankara-Bağdat ilişkilerinin geliştirilmesi için arabuluculuk yapabileceği açıklamasını değerlendiren Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Başika konusunda biz herkesin yapıcı rolüne evet deriz. Esasen Irak bizim kardeş ve komşu ülkemiz. Irak halkı da bizim kardeşimiz. Irak'ın toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına verdiğimiz önemi en iyi Bağdat yönetimi bilir. Herkesten daha fazla güçlü destek veriyoruz. Başika kampı gereksiz bir gerginlik yarattı. Olmaması gereken bir gerginlikti ama biz bunu yoluna koymak için de diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz. Geçen hafta müsteşarımız Bağdat'a gitmişti. Şimdi de Bağdat'tan bir heyet bekliyoruz. Tabii İran'ın da burada pozitif bir katkısı olursa bundan memnun oluruz. Çünkü İran da bizim komşumuz aynı şekilde Irak, Suriye hepsi bizim komşularımız. Komşularımızın hepsiyle de ilişkilerimizi en iyi düzeyde götürmek isteriz. Onların çözümlerine katkı yapıyoruz. Başika kampının amacı da DEAŞ'a karşı yerel güçleri eğitmekti ama gereksiz bir gerginlik yarattı. Şimdi olumlu adımları atıyoruz. İran'ın bu yaklaşımı için onlara teşekkür ederiz."

Doha'daki Türk okulu

Ziyaret ettiği okulun faaliyetlerinden bahseden Çavuşoğlu, bu sene faaliyete giren okulun 50 öğrenci, altı öğretmen, sekiz sınıf bir müdür ile faaliyet gösterdiğini gelecek yıllarda ise bu rakamların artacağını aktardı.

Türkiye'nin yurtdışındaki eğitim faaliyetleri için Maarif Vakfını kurduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "Bir taraftan FETÖ'nün elindeki okullarını birçok ülke bize devretmek istiyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda bunları devralmaya devam edeceğiz. Diğer taraftan da yeni Türk okulları açarak hem oradaki vatandaşlarımızın çocuklarına iyi eğitim vereceğiz. Hem de ilgi gösteren o ülkelerin çocuklarına da eğitim vermeye devam edeceğiz. Yurtdışındaki eğitim hamlemizi de bu şekilde başlatmış olduk. Bugün çocuklarımızla beraber olmaktan mutluluk duyduk." diye konuştu.

Türkiye'nin Katar'daki askeri üssü

Okul ziyaretinin ardından Katar'daki Türk Askeri Üssü'nü de ziyaret eden Çavuşoğlu, burada askerleri selamlayarak, tugay seviyesindeki birliğin komutanı Binbaşı Yusuf Petek'ten üs hakkında bilgi aldı.

Bakan Çavuşoğlu, Katar ile Türkiye'nin imzaladığı anlaşma çerçevesinde Katar'da bir üs kurulduğunu anımsatarak, Türkiye'de silahlı kuvvetler yapılanmasında yapılan değişikliklerle Katar ile gerçekleştirilecek 2. Yüksek Stratejik İşbirliği Komitesi toplantısında anlaşma üzerinde bir revizyon yapılacağını kaydetti.

Üstte görev yapan 13 subay, 19 astsubay ve 56 uzman olmak üzere 88 askere hitap eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Silahlı kuvvetlerimizin değerli mensupları sadece vatan topraklarında değil kendisine nerede görev verilirse, orada Türk bayrağını en iyi şekilde göklere kadar dalgalandırmıştır ve görevini en iyi şekilde yerine getirmiştir. Gittiği ülkelere güven istikrar, barış ve adalet getirmiştir. Üstelik de 15 Temmuz gecesi darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetlerimizin arasına sızan hainlerden kurtulduktan sonra artık silahlı kuvvetlerimiz daha alnı açık bir şekilde görevini daha etkin şekilde yerine getirmeye başladı. En son sürekli bize tehdit oluşturan Suriye'deki DEAŞ'a karşı operasyonumuz başarılı bir şekilde kahraman askerlerimizin cesareti ve oradaki yerel güçlerin başarısı sayesinde son derece etkin bir şekilde devam etmektedir."

Türkiye'nin neden Katar'da bir üs kurduğuna ilişkin Çavuşoğlu, "Katar'ın istikrarı ve güvenliği, Türkiye'nin istikrarı ve güvenliği kadar önemlidir. Sadece Katar'ın değil, Körfez bölgesindeki Kardeş ülkelerin istikrarı ve güvenliğini biz kendi istikrarımız kadar önemli görüyoruz. Attığımız ortak adımlarla bir yandan bağlarımızı güçlendiriyoruz. Bir taraftan bölgemizdeki sorunların çözümleri için adımlar atıyoruz. Daha iki hafta önce Riyad'da Körfez İşbirliği Konseyi-Türkiye toplantısı gerçekleştirdik ve önemli kararlar aldık. Bunlardan bir tanesi FETÖ'yü terör örgütü listesine almak ve terörle mücadele, mücadele edeceğimiz terör grupları arasına almak oldu. Bu mücadelemizi her yerde bu terör örgütüyle de sürdüreceğiz. Kesinlikle Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Mehmetçiğimize bir leke sürülmesine hiçbir zaman ne sizler ne bizler, asker olarak ve siyasi irade olarak hiçbir zaman müsade etmeyeceğiz." diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir