19 °C

Basın kartları değişiyor

Tasarlanan üç örnek basın kartı gazetecilerin oylarına sunuldu.

Basın kartları değişiyor

 

ANKARA - Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, yeni basın kartlarının tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, gazeteciliğe başlayan herkesin ilk günden beri basın kartına sahip olmayı istediğini belirterek, bu konuda çok sayıda şikayet aldıklarını söyledi.
 
Sarı Basın Kartları'nın akreditasyon konusundaki özel yerini korumasını istediklerini dile getiren Karakaya, basın kartlarının etkinliğini arttırmak için bir takım çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.
 
"Değeri yurt içinde ve yurt dışında artıyor"
Geçtiğimiz aylarda TBMM kabul edilen mesleki yıpranmayı düzenleyen yasada da dikkati çeken hususun basın kartı olduğunu ifade eden Karakaya, yıpranma tazminatından sadece basın kartı sahibi gazetecilerin yararlandığını, bununda basın kartlarının değerinin yurt içinde ve yurt dışında artarak devam ettiğini gösterdiğini söyledi.
 
Üç farklı tasarımdan birisi seçilecek
Karakaya, kullanımdaki sarı basın kartlarını çeşitli ihtiyaçlardan dolayı yaklaşık 5 yıl arayla değiştirdiklerini anımsatarak, şunları kaydetti:
 
"Bunu bazen artan sahteciliği önlemek bazen de teknolojik yeniliklere uyum sağlamak için yapıyoruz. Bu yıl da kullanımda olan kartları değiştirme kararı aldık. Geçtiğimiz uygulamaların aksine bu değişiklik döneminde kart seçiminin kartı kullanan basın mensuplarının yapmasını istedik. Bunun için üç örnek tasarladık. Bu tasarımları kurumumuzun Facebook'taki sayfasına koyarak basın mensuplarının beğenisine sunacağız. 20 Nisan'a kadar oylanacak tasarımlardan en çok beğenilen, yeni dönemde kullanacağımız basın kartı olacak. Tüm basın mensuplarının oylamaya ilgi göstermesini istiyoruz. Kredi kartıyla aynı boyutta ve yatay olacak bu kartlarda sahteciliğe karşı yüksek teknolojik özelliğe sahip hologram bulunacak."
 
Kullanımdaki kartlar 15 Mayıs'tan sonra geçersiz
Genel müdürlük olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve gelişen teknolojiye uygun hizmet vermeye çalıştıklarını ifade eden Karakaya, basın kartı başvurularının bilgisayar ortamında yapılması için çalışmalara başladıklarını bildirdi.
 
Mevcut basın kartlarının yenilenmesi için başvuruların 5-15 Nisan tarihlerinde internet ortamından yapılmaya başlandığını belirten Karakaya, kullanımdaki basın kartlarının 15 Mayıs'tan sonra geçersiz sayılacağı uyarısında bulundu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap