8 °C

Başkanlık gündemde değil

Cumhurbaşkanı Gül, başkanlık sisteminin şu an Türkiye'nin gündeminde olmadığını belirtti.

Başkanlık gündemde değil

TOKAT - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkanlık sisteminin, şu an Türkiye'nin gündemindeki bir konu olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Tokat Valiliğinde basın mensuplarının gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, başkanlık sistemini referanduma götürülebileceği yönündeki sözlerinin anımsatılması üzerine Gül, daha önce bu konudaki görüşlerini paylaştığını söyledi.

Şu anda Türkiye'nin gündemindeki bir konu olmadığını, Başbakan Erdoğan'ın da bir soru üzerine daha önceki düşüncelerini ifade ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin başarılı bir genel seçim yapmasını, kardeşlik içerisinde seçimlerin gerçekleştirilmesini ümit ettiğini vurguladı. Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar, demokrasinin temel unsurlarıdır. Çoğulcu sistemlerde seçimler olur. Siyasi partiler yarışırlar. Ondan sonra da ümit ederim ki, yeni bir anayasa yapma dönemi olur. Bu tip temel konular o zaman daha geniş bir şekilde tartışılır, konuşulur. Geçen sefer de söylemiştim, bunların tartışılması şu açıdan faydalıdır: Herkes ne istediğini, ne olduğunu bilir. Ona göre nihayetinde tercihler yapılırken o doğrultuda tercihler yapılır."

BM toplantısı

Gül, bir gazetecinin, "İstanbul'daki Birleşmiş Milletler toplantısına İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i çağırdığınız söyleniyor. Çağırdıysanız nasıl bir yanıt aldınız?" sorusu üzerine, Türkiye'nin bu ay çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacağını bildirdi. Birleşmiş Milletler ile beraber "En Az Gelişmiş Ülkeler Zirve Toplantısı"nın yapılacağını da belirten Gül, "Bu toplantıyı BM ile beraber yaptığımız için BM'ye üye olan bütün ülkelerin hükümet ve devlet başkanlarına mektup gönderdim ve davet ettim. Bu çerçeve içerisinde İsrail Cumhurbaşkanını da davet ettim. Henüz kimlerden ne yanıt geldi, bunları doğrusu bilemiyorum. Dışişleri Bakanlığımız takip ediyor" dedi.

 Basın özgürlüğüne çok önem veriyoruz

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin, basın mensupları üzerinde "yargı dışı baskılar olduğu" yönündeki sözleri üzerine de yargı dışı bir baskı söz konusuysa bunun suç olduğunu söyledi. Mahkemeler, kanunlar, yasalar ne gerektiriyorsa herkesin buna uymak zorunda olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, "Bu konuda da tabii ki mahkemeler, savcılar, konuyu takip eder, mahkemeler nihai kararı verirler. Herhangi bir suç var mı, yok mu, bunlar hep mahkeme kararlarıyla ortaya çıkar. Ama bunun ötesinde basın hürriyeti, basın özgürlüğü, demokrasinin en önemli vasıflarından biridir. Hepimiz de Türkiye'de doğrusu basın özgürlüğüne çok önem veriyoruz" diye konuştu.

Hayırseverlere plaket verildi

Tokat'ta temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Gül, aralarında şarkıcı Seda Sayan'ında bulunduğu eğitime katkıda bulunan hayırseverlere plaket verdi. Tokat Valiliği tarafından Grand Ballıca Otel'de düzenlenen törene hayırseverler, şehit yakınları, gaziler ve ilin yetkilileri katıldı

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.