8 °C

Başsavcılıktan Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kılıçdaroğlu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, partisinin hafta sonu gerçekleştirilen 35. Olağan Kurultayı'ndaki konuşmasında sarf ettiği "diktatör bozuntusu" ifadeleri nedeniyle "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçundan soruşturma başlattı. Bu arada Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na 100 bin liralık tazminat davası açtı.

Basında çıkan haberler üzerine Basın Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral tarafından başlatılan soruşturma, TCK'nın, "Cumhurbaşkanına hakaret" başlıklı 299. maddesi kapsamında açıldı.

Maddede, "Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Suçun alenen işlenmesi halinde, verilecek ceza altıda biri oranında artırılır" deniliyor.

Soruşturma dosyasının Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçlar Bürosuna gönderilmesi bekleniyor.

Tazminat davası

Öte yandan Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'na 100 bin liralık tazminat davası açtığı bildirildi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tarafsızlığını korumadığı suçlamasında bulunarak, "Diktatör bozuntusu senin için şeref ve namus ne anlama geliyor?" demişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.