22 °C

BBC küçülme kararı aldı

İngiliz yayın kuruluşu iki radyosunu kapatıp internet faaliyetlerini de yarı yarıya azaltacak

BBC küçülme kararı aldı

LONDRA - İngiliz yayın kuruluşu BBC, iki radyo istasyonunu kapatacağını, ayrıca internet faaliyetlerini yarı yarıya azaltacağını duyurdu. BBC Genel Müdürü Mark Thompson yaptığı açıklamada, kurumun faaliyet alanını daraltarak, bazı yayınlarda kesintiye gideceklerini söyledi.

İngiltere'deki Asya kökenli dinleyicilere hitap eden radyo kanalı ile Radio 6 adlı müzik kanalını kapatacak olan BBC, internet sitesinin bütçesinde de yüzde 25 kesintiye gidecek. Bu kesinti, BBC'nin internet sitesinin içeriğinin 2013 yılına kadar yarı yarıya azalması anlamına geliyor.

BBC, kesintilerle yılda 600 milyon sterlin tasarruf ederek, daha kaliteli programlar yapmayı amaçlıyor. Özellikle ana muhalefetteki Muhafazakar Parti tarafından çok büyük olduğu ve özel yayın kuruluşlarının gelirlerine darbe vurduğu'ggerekçesiyle uzun süredir eleştirilen BBC, kararının ardından ülkede yapılacak genel seçim öncesi baskı altında olduğu, kararın siyasi kaygılarla alındığı eleştirilerine de hedef oldu.

BBC'deki bazı örgütlü sendikalar, küçülme kararının kurumun 600 çalışanının işsiz kalacağı anlamına geleceğine ve çalışanların greve gidebileceğine dikkati çekti.   

İngiliz Times gazetesi de daha önce, David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti'nin Mayıs ayında yapılması planlanan genel seçimi kazanması durumunda, BBC'nin yönetim yapısında değişiklik yapacağını yazmıştı.

BBC

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap