9 °C

BDP bağımsızları destekleyecek

BDP, 12 Haziran Milletvekili Genel Seçiminde, 39 ilde destekleyeceği bağımsız 61 milletvekili adayını açıkladı.

BDP bağımsızları destekleyecek

HAKKARİ/DİYARBAKIR - BDP, 12 Haziran Milletvekili Genel Seçiminde, 39 ilde destekleyeceği bağımsız 61 milletvekili adayını açıkladı.

İşte BDP'nin bağımsızları

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aday listelerinin "Türkiye'nin fotoğrafı" olduğunu söyledi. Demirtaş, Kayapınar Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, böylesi kritik bir süreçte tarihi bir rolle, tarihi bir misyona soyunan 400 aday adayı arasından adaylarını seçtiklerini belirtti.

Adayları belirleme komisyonu tarafından son derece ciddi bir çalışma yürütüldüğünü, 11 ilde ön seçim, diğer illerde de ön eğilim yoklaması yaptıklarını anlatan Demirtaş, şunları söyledi:

"Sizlerle paylaşacağımız liste demokratik Türkiye'nin fotoğrafıdır, bizim özlemini, hayalini kurduğumuz demokratik Türkiye'nin düşük proto tipidir. Eksiklikleri de olsa yetmezlikleri de olsa Türkiye çok sesli çok kültürlü kendi içerisinde barışık olması gereken bir ülkedir. Biz, parlamentoda önümüzdeki dönem böylesi bir güçle Türkiye'nin bu fotoğrafını bütün dünyaya anlatabilme ve toplumu parlamentoda en iyi şekilde bütün toplumu temsil edebilme iddiasıyla bugün yola çıkıyor olacağız."

BDP Genel Başkan yardımcısı Gültan Kışanak da seçimlere katılan siyasi partiler ile bağımsız adayların, seçim kurullarına yarın başvurularını yapacaklarını bildirdi.

Kendilerinin Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu olarak seçimlere bağımsız adaylarla katılma kararı aldıklarını anımsatan Kışanak, 61 bağımsız aday ile 39 ilde seçimlere katılacaklarını bildirdi.

"12 Haziran genel seçimleri, Türkiye açısından bugüne kadar hiçbir dönemde ortaya çıkmamış değişim fırsatlarının arifesinde gerçekleşiyor" diyen Kışanak, emek, özgürlük ve demokrasi barış hattında oluşturulan ortak mücadelenin iradesi doğrultusunda adayları belirlediklerini anlattı.

DEP eski vekili Zana da aday

BDP tarafından bağımsız aday olarak gösterilen 61 aday arasında kapatılan DEHAP eski Genel Başkanı Murat Bozlak, DEP eski Milletvekili Leyla Zana, KADEK Genel Başkanı Şerafettin Elçi, medyada sık sık Kürt sorunu ve bölge sorunlarını anlattığı dikkatİ çeken Altan Tan, CHP tarafından daha önce aday gösterileceği belirtilen Esat Canan, gazeteci Ertuğrul Kürkçü, yazar-yönetmen Sırrı Süreyya Önder, yönetmen ve sanatçı Gani Şavata, sanatçı Ferhat Tunç ve sanatçı Hülya Avşar'ın amcasının kızı ekonomist Yüksel Avşar'ın da bulunduğu görüldü.

Kurtulan ve Uras aday gösterilmedi

Daha önce Milletvekillikleri düşürülen Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk yeniden aday gösterilirken, BDP'li Fatma Kurtulan (Van), Ufuk Uras (İstanbul), Sevahir Bayındır (Şırnak), Nezir Karabaş (Bitlis), Hamit Geylani (Hakkari), Nuri Yaman (Muş), Şerafettin Halis (Tunceli) ve Osman Özçelik (Siirt) aday gösterilmedi.

Aday ve illere ekleme

BDP Bağımsız Adayları Belirleme Komisyonu, Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın listeyi açıklamasının ardından bazı adayların da desteklenmesini kararlaştırdı.

Buna göre BDP, Sakarya'da Hüseyin Tanış, Tekirdağ'da Kerem Tosun, Yalova'da ise İhsan Coşkun'u destekleyecek. Böylece BDP'nin destekleyeceği bağımsız aday sayısı 64'e, il sayısı ise 41'e yükseldi.

Demirtaş istifa etti

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partideki görevinden istifa ederek, Hakkari'den bağımsız aday oldu.

BDP'nin 12 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçiminde, Hakkari'de destekleyeceği bağımsız adaylar, Selahattin Demirtaş ile Esat Canan ve Adil Kurt, Hakkari'ye geldi.

Kalabalık bir grup tarafından kent girişinde karşılanan ve araç konvoyu eşliğinde BDP il binası önüne gelen Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, Hakkari'den aday olduğunu hatırlatarak, "Biz Başbakanın, 'Biz Türkiye'nin her yerinde milletvekili çıkarıyoruz' diyerek övündüğü rekorunu, Hakkari'de bitireceğiz, 3-0 yapacağız. Buradan açık belirtiyorum. Hakkari'den 3 vekil alamazsak, biz kendimizi kaybetmiş sayacağız. Ben kendimi kaybetmiş sayacağım. Bu nedenle bizim için başarı 3-0'dır" diye konuştu.

Sırrı Sakık Muş'tan aday

Muş'ta bağımsız adaylar Sırrı Sakık ve Demir Çelik, adaylık için İl Seçim Kuruluna müracaatta bulundu.

BDP'nin desteklediği bağımsız milletvekili adayları Sırrı Sakık ve Demir Çelik, parti binasından bir grup partiliyle yürüyerek Adalet Sarayına geldi.

Sakık ve Çelik, İl Seçim Kurulu Başkanı Engin Bedir'e bağımsız milletvekilliği adaylığı için dosyalarını teslim etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.