9 °C

BDP her dava için Kürtçe savunma kararı aldı

BDP'liler, yargılandıkları her davada, kendi anadillerini kullanma kararı aldı.

BDP her dava için Kürtçe savunma kararı aldı

DİYARBAKIR - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Yargılanan yönetim düzeyindeki bütün BDP'liler, bundan sonra yargılandıkları her davada, her aşamada artık kendi anadillerini kullanma kararı almıştır" dedi.

Demirtaş, partisinin Bağlar İlçe Başkanlığı'nda yapılan MYK toplantısının ardından Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

MYK toplantısında, özellikle KCK davasına ilişkin yapılan değerlendirmeleri ve alınan bazı kararları paylaşmak istediklerini belirten Demirtaş, duruşmalarda Kürt siyasetçilerin değil, devletin yasakçı zihniyetinin yargılandığını ileri sürdü.

Demirtaş, şöyle dedi:

"10 binlerce Kürt siyasetçi ya yargılanıyor, ya cezalandırıldı. Davaları, dosyaları Yargıtay'da olan binlerce insan var. Bu şekilde Kürt siyasetçiler, yargı eliyle tasfiye sürecine tabi tutulmuşlardır. Partimizde yönetici sıfatında bulunup da yargılanmayan, ceza almayan hiçbir arkadaşımız kalmadı. Bu gidişle 1-2 yıl içinde BDP'lilerin tamamı ya cezaevine girecek, ya da bu ülkede sicili bozulan siyasetçiler olacaklardır. BDP açısından hala bir tasfiye süreci sürmektedir. AK Parti'nin zihniyeti bizim açımızdan Kenan Evren, Tansu Çiller ve Mehmet Ağar zihniyetinden hiçbir şekilde, özü itibariyle farklı değildir. Bütün zihniyetler aynı şekilde bize yaklaşmıştır. O günden bu yana muhalif Kürtlere yaklaşım değişmemiştir."

"Yargılanacağımız her davada anadilimizi kullanacağız"

MYK'da Kürtçe'nin her alanda kullanılması kararı çıktığını da belirten Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yargılanan yönetim düzeyindeki bütün BDP'llerin bundan sonra yargılandıkları her davada, her aşamada, gerek kolluk aşamasında, poliste ve jandarmada, gerek savcıda ve mahkemede artık kendi anadillerini kullanma kararı almıştır. Sadece bahsedilen Diyarbakır'daki davada değil, yargılandığımız her davada, bütün aşamalarda kendi anadilimizi kullanacağız. Bu halkımız açısından da temel bir haktır, bir özgürlüktür. "

Gazetecilerin, "KCK davasında yargılananların anadilde savunmaya ilişkin tutumunun devam edip etmeyeceği" sorusu üzerine Demirtaş, "Arkadaşlarımızın kararı tarihi, onurlu bir karardır. Kimse geri dönüşü beklemesin. Geri dönüş yapması gereken yanlış yapanlardır. Mahkeme ve devletin kendisidir. Biz de tutuklansak, bin yıl tutuklu kalsak da, bu tavrımızın değişmeyeceği zihinlere, hafızalara kazınması gerekiyor. Grup toplantıları için yasal sınırlama yoktur. Arkadaşlarımız bundan sonra da zaman zaman sürdürebilirler. Kamusal alandan kastımız günlük yaşamda vergi daireleri, mahkeme, hastanelerde kendi anadilini kullanmasıdır" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.