13 °C

BDP, yarın Dörtyol'a gidiyor

Demirtaş, "İlçedeki katliam tehlikesi Gazze'de olsa Başbakan kamera karşısında ağlardı" dedi.

BDP, yarın Dörtyol'a gidiyor

DİYARBAKIR - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "4 gündür bir ilçe katliam tehlikesiyle karşı karşıya, bu ülkenin Başbakanı tek bir kelime açıklama yapmıyor. Gazze'de yaşansaydı şu anda kameraların karşısında ağlıyor olacaktı" dedi.

Demirtaş, Diyarbakır'da partisinin il binasında düzenlenen basın toplantısında,  toplumun içinde bulunduğu tehlikeli duruma dikkat çekmek istediklerini, Hatay Dörtyol'da parti teşkilatları ve orada yaşayan Kürtlerin hedef haline getirildiğini öne sürdü.

Vatandaşların kendi işyerlerine sahip çıkamadığını ifade eden Demirtaş, şöyle dedi:

"Bütün bunlar emniyetin ve hükümet yetkililerinin gözü önünde gerçekleşiyor. 4 gündür sürekli girişimlerde bulunuyoruz, fakat devlet bunu engellemiyor. Bunun bilinçli bir politika olduğu artık ortaya çıktı. Hükümet çok tehlikeli bir oyun oynuyor. Bize göre hükümet bunu yapıyor. PKK'ya karşı Kürt halkını rehine olarak tutuyor ve şantaj yapıyor. Sivil, yaşanan olaylardan ve PKK'nın yaptığı eylemlerden bağlantısı olmayan Kürt halkını elinde tutarak şantaj yapıyor. Dörtyol'da açığa çıkan budur.

İçişleri Bakanı dün Adana'da olmasına rağmen, 4 gündür yanan Dörtyol'u ziyaret etme gereği duymuyor. Orada yanan 50'den fazla işyeri var. Hükümet bu şekilde bütün Kürt halkını tehdit ediyor. Hükümet bu konuda derhal açıklama yapmalı. 4 gündür bir ilçe katliam tehlikesiyle karşı karşıya, bu ülkenin Başbakanı tek bir kelime açıklama yapmıyor. Gazze'de yaşansaydı şu anda kameraların karşısında ağlıyor olacaktı. 500-600 kişilik grubu durduramadıklarını söylüyorlar. 4 gündür 500 kişiye müdahale edemiyor. Ortada devlet, hükümet ve AKP provokasyonu vardır. Şu grubun, bu grubun şu milliyetçi grubun olabilir onlar tetikçi olarak kullanılabilir. Fakat siyasi iradesinin hükümet olduğunu açığa çıkmıştır."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.