Bedelli için son gün cuma

Askerlik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un sağladığı haklardan yararlanmak için şu ana kadar 45 bin 500 kişi başvuruda bulundu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

ANKARA - Bedelli askerliğe ilişkin başvurular, 15 Haziran Cuma günü sona eriyor.
 
Bedelli askerlikle ilgili düzenlemeleri içeren, Askerlik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un sağladığı haklardan yararlanmak için 45 bin 500 kişi başvuruda bulundu.
31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla (bu tarih dahil) 30 yaşından gün alanların, 30 bin TL ödemelerini öngören düzenleme çerçevesinde, toplam 945 milyon 400 TL ödeme yapıldı.
 
Kaynak nerede kullanılacak
Düzenleme ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihte (14 Aralık) fiili askerlik hizmetine başlamayan ve 30 yaşından gün alanlar, 30 bin TL ödemeleri halinde, temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılıyorlar.
Kanun, başvuruda bulunanlara bu bedeli başvuru sırasında defaten, yarısını başvuru sırasında, diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde (15 Haziran'a kadar) ödeme imkanı sağlıyor.
Bu uygulama kapsamında elde edilecek gelir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankasında açılacak özel hesaba yatırılabiliyor.
Özel hesapta toplanan gelir, şehit yakınları, gaziler, özürlüler, muhtaç erbaş ve er aileleri, jandarma ve sahil güvenlik komutanlıkları dahil TSK'ya mensup vazife malulleri ile emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin finansmanında kullanılacak.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir