13 °C

Belçika cenazeleri verecek

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aygün ailesinin 2.5 yıl önce ölen iki oğullarının cenazesinin Belçika'da morgda tutulmasına ilişkin, "Dün itibarıyla cenazeleri aileye verme kararı almışlar" dedi.

Belçika cenazeleri verecek

TRABZON - Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Of İlçe Başkanlığı ziyareti sırasında, kendisini telefonla Belçika'dan arayan Vahit Aygün adlı kişiyle bir süre görüştü.

Bozdağ, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Belçika'da yaşayan Afyon Emirdağlı Vahit Aygün'ün iki oğlunun 2010 yılında rahmetli olduğunu belirterek, "Adli soruşturma konusu oldu" diye konuştu.

Ailenin yaklaşık 2.5 yıldır çocukların cenazesini alıp defnedemediğini ifade eden Bozdağ, "Belçika makamları 'yargılama devam ediyor, delildir, falandır, filandır' diye maalesef hukuku da ayaklar altına alan bir yaklaşım içinde oldular. Bizim girişimlerimize de olumlu cevap vermediler'' dedi.

Bozdağ, çarşamba günü Belçika'ya gitme programı olduğunu, cuma günü de Vahit Aygün'ü evinde ziyaret etmeyi planladığını ancak programı ertelemek zorunda kaldığını kaydederek, şunları söyledi:

"Biz gitmeden, dün itibarıyla cenazeleri aileye verme kararı almışlar. Cenazeleri morgda tutuluyor ve onun kira parasını da ayrıca aileden alıyorlar. Böylesi bir hukuk Belçika'da uygulanıyor. Maalesef buna hukuk denirse, insan hakkı denirse, adalet denirse tabii.

Türkiye'de böyle bir olay olsa kıyamet kopardı ama Belçikalılar yaptığı zaman dünya buna karşı maalesef sağır ve dilsiz oldu. Bununla ilgili hukuk mücadelesi henüz bitmiş değil. Aile hukuk mücadelesini devam ettiriyor. Biz de kendilerine hukuki yardım yapmaya devam edeceğiz.''

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap