21 °C

Belediyeler ilk üç ayda bir yıllık açık verdi

Yerel seçimler mahalli idarelerin harcamalarını sıçrattı. Yılın ilk üç ayında verilen açık, geçen yılın tamamında verilen 4.2 milyar TL’lik açığa yakın gerçekleşti

Belediyeler ilk üç ayda bir yıllık açık verdi

MEHMET KAYA

ANKARA - Belediye ve il özel idarelerinden oluşan yerel yönetimlerin bütçe açığı 2014’ün ilk çeyreğinde 4 milyar 146 milyon TL olarak gerçekleşti. Yerel yönetimlerin bütçesi son dönemde bazı yıllarda fazlayla kapanıyordu. Yılın ilk üç ayında verilen açık, geçen yılın tamamında verilen 4.2 milyar TL’lik açığa yakın gerçekleşti. En dikkat çekici artış, bir önceki yıl ocak-mart döneminde 4.7 milyar TL olan sermaye giderleri (yatırımlar) kaleminin, 2014’ün aynı dönemde 10.1 milyar TL’ye yükselmesi oldu. 

Maliye Bakanlığı verilerine göre, 2014’ün ilk çeyreğinde yerel yönetimlerin harcamalarında hızlı artış görüldü. Harcamalar bir önceki yılın aynı dönemine göre 8 milyar TL arttı. En fazla artış, yine en çok harcamanın yapıldığı sermaye giderleri (yatırımlar) kaleminde yaşandı. Aylık bazda, dönem bazında ortalama 3 milyar TL düzeyinde seyreden yatırımlar, 2014’ün birinci çeyreğinde neredeyse genel kamu yatırımlarına ulaşarak 10 milyar 158 milyon TL düzeyine ulaştı. Bir önceki yılın aynı döneminde yerel yönetimlerin üç aylık yatırımları 4 milyar 740 milyon TL seviyesindeydi. 

Artış oranı yüzde 114’ü buldu 

Belediyelerin en fazla harcama yaptığı kalem ise müteahhitlik-inşaat işlerine yönelik harcamalar oldu. Müteahhitlik hizmetleri için üç ay içinde harcanan para 6.8 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Bunun 2 milyar TL’si hizmet binası, 1.5 milyar TL’si yol, 1.8 milyar TL’si, bakım, onarım, çevre süsleme gibi diğer hizmetler kaleminde oldu. Bina onarımı için 1 milyar TL harcandı. Toplam 24.1 milyar TL harcamanın, 17.5 milyar TL’lik bölümü belediyeler tarafından gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 5 milyar TL, Ankara 2.4 milyar TL, İzmir ise 1.3 milyar TL harcama yaptı. Aynı dönemde Ardahan Belediyesi 6.1 milyon TL, Tunceli Belediyesi 9.6 milyon TL harcadı. 

668 milyon TL’lik mal alımı yapıldı 

En büyük artış görülen ve yine en fazla harcama yapılan kalem haline gelen sermaye giderlerinde, 2014 ilk çeyreğinde belediyeler 668 milyon TL’lik mal alımı yaptı. Bu tutarın 113.8 milyon TL’lik kısmı büro teşrifi için harcandı. 165.5 milyon TL’lik büro makine teçhizatı alımı yapıldı. Belediyeler, 3 aylık dönemde 320.9 milyon TL’lik (toplu taşıma dahil) taşıt aldı. Müşavirlik gibi hizmet alımları 177.4 milyon TL oldu. Gayrimenkul ve kamulaştırma için 875.2 milyon TL gider yapılırken, 427.2 milyon TL arsa alımı ve kamulaştırma kaleminde harcandı.