31 °C

Belirsizlik kaygı yaratıyor

Volkan ONAT - Finansinvest

Belirsizlik kaygı yaratıyor

Suriye gündeminin yanı sıra yurtiçinde yaşanan terör saldırıları son dönemde tedirginliği artırmış durumda. Yeni hükümet arayışlarının da sürdüğü bir dönemde TL varlıkların diğer gelişmekte olan ülkelere görece zayıf seyrinin devam ettiğini izleyebiliriz. Ancak, koalisyon hükümetine dair olumlu gelişmelerin olması halinde endeksin kısa vadede yukarı yönlü tepki vermesi sürpriz olmayacaktır. Bu konuda da AKP – CHP arasındaki görüşmeler devam ediyor. Diğer koalisyon seçeneklerinin olasılığının azalmasının ardından önümüzdeki günlerde bu görüşmelerden sonuç alınması önemli olacak, aksi takdirde ise erken seçim gündeme gelebilir. 

Endekste kalıcı yükseliş beklenmemeli

Artan jeopolitik risklerle birlikte, hükümet kurulamaması ve erken seçimin gündeme gelmesi halinde, en az üç ay daha sürecek siyasi belirsizlik ortamında endekste satış baskısı daha da artabilir. Dolayısıyla mevcut risklerde bir azalma görülmediği takdirde, endekste yükselişlerin kalıcı olması şimdilik beklenmemeli. Öte yandan yurtiçinde devam eden 2Ç15 dönemi bilanço açıklamaları hisse ve sektörel bazlı hareketliliğe yol açabileceğinden yakından izlenmeli.

Enflasyonda iyileşme için TL stabilize olmalı

Önümüzdeki haftaya baktığımızda ise pazartesi günü açıklanacak olan enflasyon verileri öne çıkıyor. Yakın dönemde gıda fiyatları ve kurların seyri enflasyon görünümünde temel belirleyici olacaktır. Yıllık enflasyonda iyileşmenin sürmesi için TL’nin stabilize olması ve gıda fiyatlarındaki iyileşmenin devam etmesi gerekiyor. İlave olarak Temmuz ve Ağustos aylarında baz etkisi nedeniyle yıllık enflasyonun belirgin bir iyileşme göstermesi de zor gözüküyor. Mevcut enflasyon görünümü dikkate alındığında TCMB’nin para politikasında da temkinli duruşunu koruması beklenebilir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap