12 °C

Ben neye imza attığımı bilirim

Cumhurbaşkanı Gül Yaş toplantısı öncesi Köşk'te yapılan zirvenin normal karşılanmasını istedi.

Ben neye imza attığımı bilirim

ANKARA  - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) öncesi gerçekleştirilen görüşmelerin pürüz olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, "Normal olan şeyler bunlardır. En üst kararlar verilirken ben Cumhurbaşkanı olarak neye imza attığımı bilirim. Gözü kapalı kimse bir şeye imza atmaz" dedi.

Gül, Hasan Tanık Camisi'nde kıldığı Cuma namazı çıkışında bir gazetecinin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in katılımıyla yapılan toplantıları hatırlatarak, "Üst üste toplantıların yapılması 'acaba pürüz mü var' sorularına neden oluyor" ifadesi üzerine, şunları kaydetti:

"O şekilde görmemeniz lazım. Normal olan şeyler bunlardır. En üst kararlar verilirken, nihayetinde ben Cumhurbaşkanı olarak bazı şeylere imza atıyorum. İmza attığım şeylere, neye imza attığımı tabii ki bilirim. Gözü kapalı hiç kimse hiç bir şeye imza atmaz. Sayın Hükümet aynı şekilde. Tabii ki Genelkurmay Başkanlığımız ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin mensupları aynı titizlikle hazırlıkları aynı şekilde yapıyorlar. Onlar da yaptıkları hazırlıklarla ilgili bilgilendiriyorlar. Dolayısıyla bunları normal görmeniz gerekir."

YAŞ geleneklere uygun yapılacak

Son günlerde terörle mücadele ve Yüksek Askeri Şura konularında yaptığı görüşmelerin dikkati çektiği ifade edilerek, "Geçen yıl YAŞ öncesinde kriz yaşanmıştı. Bu yıl aynı kriz gündeme gelebilir mi" sorusunun yöneltilmesi üzerine Gül, "Önce, maalesef hala şehitlerimiz oluyor. Bir kez daha hepsine rahmet diliyorum" dedi.

Terörle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini herkesin bilmesini bir kez daha duyurmak istediğini vurgulayan Gül, son dönemde yapılan toplantılarda bu konudaki takiplerin ve bilgilendirmelerin yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmelerdeki diğer konunun da yaklaşan Yüksek Askeri Şura olduğunu belirterek, "Bunun yine geleneklerimize uygun bir şekilde yapılması söz konusu olacak. Bu konuyla ilgili şüphesiz ki istişareler gerekiyor. Bu istişareleri, bu vesileyle toplantılarımızda yapmış olduk. Görüşler paylaşılıyor. Ümit ediyorum ki her şey en güzel şekilde neticelenir" diye konuştu.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.