8 °C

Bir ayda 31,7 saat 'online' kalıyoruz

BTK verilerine göre Türkiye insanı ayda 31,7 saatini internette, 4,5 saatini de telefonda konuşarak geçiriyor.

Bir ayda 31,7 saat 'online' kalıyoruz

İSTANBUL - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Dr. Tayfun Acarer, Türkiye'de internet kullanım süresinin, aylık 31.7 saat olduğunu belirterek, "Bu oran Hollanda ve İngiltere'den sonra Avrupa'nın 3. interneti en yoğun kullanan ülkesi anlamına geliyor" dedi.

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen "ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi 2011"e katılan Acarer, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de bugün itibariyle 64 milyon mobil, yaklaşık 16 milyon sabit abone bulunduğunu belirterek, "Taşınan mobil numara sayısı yaklaşık 34 milyondan fazla. Yani yüzde 55 neredeyse. 64 milyon toplam abone var. Geniş bant abone sayısı 11.3 milyon. Burada özellikle bir hususu hatırlatmak istiyorum. 11.3 milyon demek ülke nüfusuna göre yüzde 45 giriş demek. Bu aynı zamanda da son 10 yılda Türkiye'de geniş bantın artış oranını yüzde 7777 olması demektir. Avrupa Birliğinde bu oran aynı dönem içerisinde yüzde 833'dür. Biz özellikle son 5-6 yıldır geniş banttaki artışta gerçekten dünyada ilk 10 ülke, belkide ilk 5 ülke arasındayız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de konuşma süresinin ilk 6 aylık verilere göre aylık yaklaşık 270 dakika olduğunu aktaran Acarer, şunları söyledi:

"Geçen sene bu oran aylık 219 dakikaydı. Fransa ve İrlanda'dan sonra Avrupa'nın konuşan 3. ülkesiydik. Bu iki ülkenin bu seneki değerlerini bilmiyoruz ama eğer onların değeri aynı kaldıysa şu anda Türkiye Avrupa'nın en çok konuşan ülkesi. Türkiye'de internet kullanım süresi, aylık 31.7 saat. Bu oran Hollanda ve İngiltere'den sonra Avrupa'nın 3. interneti en yoğun kullanan ülkesi anlamına geliyor. Facebooku dünyada en çok kullanan 4. ülkeyiz. Bugün Türkiye'de yaklaşık 2,5 milyon kişi e-devletten işlemlerini yapıyor. Bu verdiğim rakamlar sektörün şuandaki genel hatlarıyla durumu."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.