Bitlis'te terör saldırısı: 2 asker yaralı

Tatvan'da teröristlerce menfeze yerleştirilen patlayıcının zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu 2 asker yaralandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bitlis'in Tatvan ilçesinde düzenlenen terör saldırısında 2 asker yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Tatvan ilçesinin Yeşilmezra Mahallesi'nde, Tatvan Onuncu Komando Tugay Komutanlığı'na ait zırhlı aracın geçişi sırasında terör örgütü PKK mensuplarınca menfeze yerleştirilen patlayıcı infilak ettirildi.

Patlamada, araçta bulunan 2 asker yaralandı.

Yaralı askerler, ambulanslarla Bitlis Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Bölgede operasyon başlatıldı.

Bitlis Valisi Çınar'dan açıklama

Bitlis Valisi Ahmet Çınar, Tatvan ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca menfeze yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu bir üsteğmen ve uzman çavuşun hafif yaralandığını bildirdi.

Saldırıda yaralanan askerleri tedavi gördüğü Bitlis Devlet Hastanesinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Tatvan 10. Komando Tugay Komutan Vekili Taner Dinç Yürek ve İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ile ziyaret eden Çınar, doktorlardan yaralıların sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Hastane çıkışında gazetecilere açıklama yapan Vali Çınar, terör örgütü PKK mensuplarınca ilçenin Yeşilmezra mevkisindeki bir menfeze yerleştirilen el yapımı patlayıcının, Tatvan 10. Komando Tugay Komutanlığına ait "kirpi" adı verilen zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu bir üsteğmen ve uzman çavuşun hafif yaralandığını belirtti.

Yaralı üsteğmenin yarın taburcu olabilecek seviyede olduğunu, uzman çavuşun da ayağında kırık oluştuğunu ifade eden Vali Çınar, şöyle konuştu:

"O da en kısa zamanda tedavi edilip, taburcu olacak ancak bugünlerde ilimizde olaylar biraz fazlalaştı. Olayların fazlalaşması ilin coğrafi yapısı ile geniş ormanlık alanlara sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Meşe ve fındık alanları fazla. Saklanma imkanlarının zemin bulduğu bir coğrafya. Diğer illere göre daha rahat hareket edebilir görüntüleri var ama askerimiz, jandarmamız, özel harekatımız ve korucularımız bölgeyi ve fare gibi saklanan insanların hareket tarzını da iyi biliyor. Bununla ilgili olarak da yapılan birçok operasyon çalışmaları var. Hiçbir gün boş durmuyorlar. Ama bundan sonrası eskisi gibi olmayacak. Bunu daha önce de söylemiştim. Gereği yapılacak. Namusu olmayan insanlar için saklanmak, menfezlere bir şeyler yerleştirmek ve adam öldürmek çok zor bir iş değildir ama bunun gereği ve karşılığı, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Bitlis'te de fazlasıyla verilecektir. Bu da görülecektir."

Demiröz ise bölge halkının huzurunu kaçıran bu tür eylemlere fırsat verilmeyeceğini belirterek, bu hainlerin kökü kazınıncaya kadar operasyonlara devam edileceğini ve bölgedeki kardeşliğin bundan sonra da devam edeceğini vurguladı.

Bu konularda ilginizi çekebilir