20 °C

Böcek davasında karar açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çalışma ofisine dinleme cihazı konulmasına ilişkin davada, sanıklardan Zavar ve Usta 7'şer yıl, 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Böcek davasında karar açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çalışma ofisine dinleme cihazı konulmasına ilişkin davada, sanıklardan Sedat Zavar ve İlker Usta'ya "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek" ve "haberleşmenin gizliliğini ihlal"den 7 yıl altışar ay hapis cezası verildi.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Usta ve Zavar, başka suçtan tutuklu sanık eski TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Hasan Palaz, bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları, "müşteki" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan ile "müşteki" Başbakanlık avukatı Sami Arslan Aşkın katıldı.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Usta ve Zavar'ı "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek"ten altışar yıl, "haberleşmenin gizliliğini ihlal"den de 1 yıl altışar ay olmak üzere 7 yıl altışar ay hapis cezasına çarptırdı.

Ayrıca, sanıklardan eski Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanı Mehmet Yüksel ile suç tarihinde Erdoğan'ın yakın koruma müdürlüğünü yapan Zeki Bulut ve eski TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Palaz, Hurşit Gölbaşı, Ahmet Türer, Harun Yavuz, Seyit Saydam ve İbrahim Sarı'nın beraatine, Ali Özdoğan ve Enes Çiğci ile hakkında yakalama kararı bulunan Serhat Demir'in dosyasının ayrılmasına karar verildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap