6 °C

Bodrum'da 3 bin 500 yıllık tarih gün ışığına çıktı

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından Bodrum'un Ortakent ilçesinde sürdürülen kazı çalışmalarında "Myken Dönemi"ne ait mezarlar bulundu

Bodrum'da 3 bin 500 yıllık tarih gün ışığına çıktı

ANKARA - Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından Bodrum'un Ortakent ilçesinde sürdürülen kazı çalışmalarında "Myken Dönemi"ne ait mezarlar bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bodrum'da daha önceki yıllarda Prof. Dr. Yusuf Boysal başkanlığında gerçekleştirilen kazıların devamı niteliğindeki çalışmalarda ortaya çıkartılan eserler, bilim dünyası açısından büyük önem taşıyor.

Mezarlarda bulunan eserler arasında pişmiş toprak, matara, üç kulplu kap, sürahi, bronz ustura, hayvan kemiği ve çok sayıda cam ile değişik ebatlarda boncuk taneleri yer alıyor.

Ortalama 3 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olduğu tespit edilen eserler üzerinde yapılan incelemeler, mezarların en erken "Myken III A" dönemine ait olduğunu gösteriyor.

-Myken kültür ve sanatının izleri

Prof. Dr. Fahri Işık ile Prof. Dr. Adnan Diler'in bilimsel danışmanlığını yaptığı kazılarda ortaya çıkan iki mezardan ilki 300x300 santimetre boyutlarında kare planlı, ikincisi ise 1293 parselin kuzey sınırında açılan açmada ak toprak içine oyulmuş yuvarlak planlı olma özelliğini taşıyor.

Eserler Geç Tunç Çağı Batı Anadolusu'nda Akha Helenleri ile Luwi kökenli Anadolu halkları arasındaki kültür ve sanat ilişkilerinin yeniden irdelenmesi açısından önem arz ediyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.